Shpërthen mërgimtari nga Zvicra ndaj akuzave për mos-vaksinimin: Mjaft! Shtëpia juaj mund të jetë ndërtuar nga duart shqiptare

Zvicra

Shpërthen mërgimtari nga Zvicra ndaj akuzave për mos-vaksinimin: Mjaft! Shtëpia juaj mund të jetë ndërtuar nga duart shqiptare

Nga: M.L. Më: 13 shtator 2021 Në ora: 20:36
Mikel Krasniqi është pasardhës shqiptar që jeton në Lucern

"Mjaft". Mikel Krasniqi, me prejardhje shqiptare, ka bërë një apel publik. Diskriminimi i bashkatdhetarëve të tij për shkak të refuzimit të vaksinës Covid është ekuivalent me "agjitacion", shkruan blick.ch transmeton “Bota sot”. Grupi etnik në Zvicër ndihet i goditur dhe kërkon respekt.

Këto ditë ka pasur raportime të shumta për infeksionet e reja me Covid të importuara nga Kosova. Pacientë të shumtë në njësitë e kujdesit intensiv në Zvicër janë të infektuar udhëtarët që u kthyen nga rajoni i Ballkanit. Nga e hëna, vetëm personat e vaksinuar nga Kosova dhe Maqedonia do të lejohen të hyjnë në Zvicër.

Raportet kanë lënë gjurmë në grupin etnik(shqiptarët) në Zvicër, disa prej të cilëve janë ndier të fyer.

Tani Mikel Krasniqi ka marrë zemër. 28-vjeçari është shqiptar që jeton në Lucern. Ai u lëndua veçanërisht nga një raport në “NZZ”, të cilit i referohet në emër të bashkatdhetarëve të tij.

Artikulli "Pse shqiptarët nuk vaksinohen në Zvicër" flet, ndër të tjera, për një "nivel më të ulët arsimor midis folësve shqiptarë në Zvicër sesa popullsia mesatare". Aty thuhet se grupi etnik është "dembel". Krasniqi nuk dëshiron të ofendohet. Tani ai ka publikuar një apel në Instagram.

"Kjo kufizohet me diskriminimin"

"Kjo përkufizohet me diskriminimin" thotë Krasniqi në një intervistë për Blick. Ditët e fundit nuk kanë të vështira vetëm për të. “Nuk ka të bëjë vetëm me mua. Kjo na godet dhe na zhgënjen”, thotë Krasniqi. "Kaq mjafton" shkroi ai në thirrjen e tij publike: "Ne po ju drejtohemi si pasardhës. Si fëmijë të shqiptarëve të emigruar që duhej të iknin nga lufta dhe ndërtuan një jetë për veten e tyre në këtë vend me përpjekje të mëdha dhe punë të pandërprerë. Larg familjes dhe gjithçka që ishte e njohur për ju".

Krasniqi: "Ka shumë mundësi që edhe shtëpia juaj, në të cilën ndiheni të sigurt, të jetë ndërtuar nga populli ynë, një tullë ose një pjatë të jetë vendosur diku nga duart me origjinë shqiptare. Raportimi aktual për Covid mbi vendet e prekura është “agjitacion”. Një gjuhë urrejtjeje kundër një grupi të tërë etnik në vendin tonë, kundër njerëzve që kontribuojnë ndjeshëm në ekonominë e Zvicrës".

Kushtetuta federale ruan parimin e barazisë

Miqtë, familjet, i gjithë grupi etnik i kritikuar kishte "marrë pjesë në komunitet". Në emër të njerëzve me origjinë shqiptare në Zvicër, Krasniqi u bën thirrje atyre "të përmbahen nga ky lloj agjitacioni dhe t'u drejtohen njerëzve, pavarësisht nga origjina e tyre, me respektin e nevojshëm".

Krasniqi gjithashtu i referohet ndalimit të diskriminimit të parashikuar në kushtetutën federale. Sipas Nenit 8 Paragrafi 1 BV, parimi i barazisë zbatohet në Zvicër: "Të gjithë njerëzit janë të barabartë para ligjit".

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat