“Tortura, abuzim seksual dhe masakrim i fëmijëve në rituale mizore”/ Ekspertët flasin për teorinë konspirative që po qarkullon në Zvicër

Zvicra

“Tortura, abuzim seksual dhe masakrim i fëmijëve në rituale mizore”/ Ekspertët flasin për teorinë konspirative që po qarkullon në Zvicër

Nga: M.L. Më: 16 dhjetor 2021 Në ora: 12:42
Foto ilustrim nga SRF

Një përrallë konspirative po qarkullon: qarqet nëntokësore të satanistëve do të torturonin, abuzonin seksualisht dhe madje do të masakronin fëmijët në rituale mizore, shkruan SRF transmeton “Bota sot”. Pavarësisht përpjekjeve serioze hetimore të policisë, nuk ka asnjë provë.

Nuk ka asnjë provë të vetme dhe ekspertët njohin modele të qarta në narrativat konspirative. Megjithatë, autorët e reportazhit të SRF-së “Rec” takuan disa njerëz në kërkimin të të dhënave nga ata që besojnë fort në një rreth të mbrapshtë “deri në qarqet më të larta”, i cili gjithashtu ushtron dhunë rituale satanike ndaj fëmijëve të vegjël.

U rrit në një sekt satanik

Kërkimi për të dhëna filloi katër vjet më parë me një email nga një grua e re, e cila shkruante se ishte rritur në një sekt satanik dhe ishte abuzuar ritualisht. Marrësi i postës ishte moderatori i SRF Robin Rehmann.

E reja më tej tha se në këto rituale flijoheshin edhe foshnja dhe se duhej të pinte gjak. Në një bisedë personale, ajo raportoi se ishte diagnostikuar me një çrregullim identiteti disociues dhe se shoqata CARA (Kujdesi për Abuzimin Ritual) po e ndihmonte atë të harronte atë që kishte ndodhur.

Pro Mente Sana apelon për kujdesin e duhur

Thomas Ihde, President i Fondacionit Pro Mente Sana, kërkon kujdes të madh kur bëhen me akuza të tilla.

“Ne duam të parandalojmë që njerëzit që kanë përjetuar gjëra të këqija të mos dëgjohen. Por ne duam gjithashtu t'i parandalojmë njerëzit që të vuajnë nga kujtimet që nuk janë aspak të tyret. Dhe kjo pastaj ka efektet më masive në rimëkëmbjen e tyre dhe në rimëkëmbjen e atyre përreth tyre.

Ne apelojmë fuqimisht për kujdes, veçanërisht kur një temë është kaq e diskutueshme, aq afër teorive konspirative. Pastaj duhet hulumtuar me kujdes”.

Të prekurit dhe të dashurit që kërkojnë mbështetje mund të kontaktojnë Pro Mente Sana.

Robin Rehmann më pas ndoqi disa ngjarje dhe seminare informative të CARA. Ai njeh njerëz që besojnë në këto rrëfime të paimagjinueshme. Në bisedat me përfaqësues të shoqatës, por edhe me psikologë që trajtojnë viktimat e dyshuara të akteve rituale satanike të dhunës, është gjithnjë e më evidente se historitë të kujtojnë teoritë konspirative të grupit QAnon.

Ekspertët shohin qartë një tregim konspirativ

Eksperti i fesë dhe sekteve Georg Otto Schmid e konfirmon këtë. Narrativa konspirative e dhunës rituale satanike u ekzagjerua nga lëvizja QAnon gjatë pandemisë së koronës. Schmid e konsideron të rrezikshme që edhe terapistë apo mësues të besojnë histori të tilla.

Për sociologun Marko Kovic është gjithashtu e qartë: Histori të tilla janë tregime të pastra konspirative. Ai bën thirrje kundër përhapjes së tyre. Ai e konsideron instrumentalizimin e një tabloje reale klinike siç është çrregullimi disociativ i identitetit si një mjet për të futur frikën dhe për të përhapur narrativa të tilla si veçanërisht perfide.

Gabriela Hagger përjetoi se çfarë mund të ndodhë kur akuza të tilla abuzimi lindin në terapi. Vajza e saj ishte gjithashtu në terapi për shkak të një sëmundjeje mendore në repartin e traumës së klinikës Littenheid.

Papritur ajo tregoi për ritualet e tmerrshme satanike që prindërit e saj duhet të kishin bërë me të në një varrezë. U fol edhe për abuzim seksual. Autoritetet hetimore janë përfshirë.

Terapisti i konsideron pretendimet si të vërteta

Akuzat kundër Gabriela Hagger dhe bashkëshortit të saj nuk u vërtetuan kurrë, hetimi u ndërpre. Megjithatë, prindërve iu mohua kontakti me vajzën, thotë Hagger, sepse psikoterapistja trajtuese i vlerësoi përshkrimet e vajzës si të besueshme dhe autoriteti për mbrojtjen e fëmijëve dhe të rriturve (Kesb) u mbështet në këtë raport.

Një bisedë me Dr. Matthias Kollmann, mjek i lartë në repartin e traumës Littenheid, konfirmon se mjeku i moshuar në të vërtetë beson se ka abuzim satanik dhe ritual edhe në Zvicër. Ai citon përvojat e tij me viktimat dhe shkëmbimet me kolegët që raportojnë gjëra të ngjashme. Drejtori i klinikës së tij e sheh ndryshe.

Krahasuar me SRF-në, ajo “distancohet në të gjitha format” nga deklaratat personale të mjekut të saj të lartë: “Ne e marrim këtë shumë seriozisht dhe kemi nisur menjëherë hetimet e brendshme”.

Terapitë e rrezikshme sjellin kujtime të rreme

Fakti që të prekurit besojnë se kujtojnë ritualet dhe ngjarjet satanike kur intervistohen ose në terapi, shpjegohet nga ekspertë të tjerë me atë që njihet si "kujtesë e rreme". Kujtimet e rreme nga fëmijëria e hershme, për shembull.

Psikiatri mjekoligjor zviceran lindor Thomas Knecht, i cili është i njohur me rastin e Gabriela Hagger, paralajmëron kundër të ashtuquajturave terapi të regresionit ose zgjimit. "Besueshmëria e terapive të tilla për sa i përket asaj se sa reale është ajo që zbulohet është shumë zhgënjyese."

Dhe mund të ketë pasoja të rënda për pacientin. Viktimat që në të vërtetë kanë përjetuar abuzime dhe kërkojnë ndihmë nga ekspertë ose njerëz të besuar mund të traumatizohen për herë të dytë duke u detyruar të jetojnë me kujtime të tmerrshme false që djalli ose qarqet sataniste i munduan dhe i abuzuan.

Deri më tani, asnjë rast i raportuar i dhunës rituale satanike nuk është gjetur në Zvicër. Këtë e konfirmon Thomas Ëerner, kreu i departamentit të mbrojtjes së fëmijëve në policinë e qytetit të Cyrihut. Megjithatë, ai është i bindur se raste të tilla ekzistojnë edhe në Zvicër.

Besimi përhapet pa asnjë provë të vetme

Ëerner mund të shihet edhe në filmin "Parallel Worlds", të cilin e prodhoi shoqata CARA dhe të cilin sociologu Koviç e përshkruan si propagandë. Ëerner e justifikoi paraqitjen e tij në këtë film duke thënë se donte t'u shpjegonte këtyre grupeve se çfarë problemesh kishte policia në hetimin e rasteve të tilla dhe çfarë mund të ishte e dobishme.

Besimi në dhunën rituale satanike po bëhet gjithnjë e më i përhapur në Zvicër, siç tregojnë hulumtimet. Jo vetëm terapistët apo oficerët e policisë i besojnë këto histori, mësuesit dhe politikanët gjithashtu e bëjnë këtë dhe i përhapin historitë. Ata ende i detyrohen dëshmive

Mendimet hulumtuese

Të gjithë personat që u intervistuan për artikullin e «Rec» u përballën me hulumtimin dhe këndvështrimin e dy ekspertëve Georg Otto Schmid dhe Marko Kovic.

Të intervistuarit vunë në dyshim pikëpamjet e ekspertëve në përgjigjet e tyre. Ekspertëve u mungon afërsia me viktimat për të vlerësuar siç duhet situatën. Përveç kësaj, të intervistuarit theksuan se dhuna rituale satanike nuk është një rrëfim konspirativ.

Oficeri i policisë së kantonit Thomas Ëerner shton deklaratat e tij se raporte të tilla janë krime zyrtare që duhet të ndiqen sipas detyrës zyrtare.

Clienia Littenheid AG informon «10vor10» në një deklaratë me shkrim:

“Në klinikën tonë jemi përballur vazhdimisht me trauma të rënda, origjina e së cilës është shpesh e vështirë të përcaktohet. Ne nuk supozojmë të gjykojmë nëse, dhe nëse po, në çfarë forme ka dhunë rituale. Kjo është veçanërisht një çështje për agjencinë e zbatimit të ligjit. Clienia Littenheid distancohet në të gjitha format nga deklaratat personale të mjekut të lartë. Ne e marrim këtë shumë seriozisht dhe kemi nisur menjëherë hetimet e brendshme”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat