Media zvicerane publikon fotografinë e burrit që dyshohet se e vrau Shqiponja Isufin/ Ku jetonin dhe çfarë tha pastruesja e shtëpisë?

Zvicra

Media zvicerane publikon fotografinë e burrit që dyshohet se e vrau Shqiponja Isufin/ Ku jetonin dhe çfarë tha pastruesja e shtëpisë?

Nga: M.L. Më: 30 shtator 2022 Në ora: 13:55
Shtëpia ku jetonte ekonomistja e ndjerë, Shqiponja Isufi

Media zvicerane Blick.ch ka shkruar për rastin e vdekjes së ekonomistes nga Kosova, Shqiponja Isufi, në banesën e saj në Zvicër.

Një grua u gjet e pajetë në banjën e banesës së saj mëngjesin e së dielës. Prokurori publik dyshon për një vrasje. Një i dyshuar është arrestuar të hënën, transmeton “Bota sot”.

Një grua e pajetë 41 vjeçe u gjet në një apartament në Bergdietikon AG të dielën në mëngjes, sipas policisë së kantonit Aargau. Gruaja thuhet se ishte mbyllur në banjën e shtëpisë së saj dhe nuk iu përgjigj thirrjeve të anëtarëve të familjes.

Punonjësit e shpëtimit, të cilët mbërritën shpejt, mundën të thyenin derën, por gjetën të vdekur gruan. Hetimet që filluan më pas zbuluan mungesë qartësie rreth situatës së konstatuar. Për këtë arsye është urdhëruar autopsia e trupit. Gjurmët dhe rezultatet e ekspertizës mjeko-ligjore tregojnë për ndikim të jashtëm.

Image
Sipas “Tages-Anzeiger”, gruaja e vdekur nga Bergdietikon është ekonomiste.

Si rezultat i hetimeve është arrestuar një zviceran (47) i afërm i së ndjerës. Në lidhje me krimin e dhunshëm, prokuroria publike në Baden ka hapur procedurë penale për vrasje me dashje dhe ka kërkuar në gjykatën e masave të detyrueshme që i dyshuari të mbahet në paraburgim.

E vdekura është një ekonomiste

Siç raporton “Tages-Anzeiger”, personi i vdekur është ekonomistja Shqiponja Isufi.

I arrestuari mësohet se është bashkëshorti i shqiptares nga Kosova. Ajo punoi për një organizatë ndërkombëtare auditimi dhe konsulence dhe kishte një pozicion si mësimdhënëse në një universitet zviceran.

Image
Dyshohet se autori është bashkëshorti i viktimës.

Rrethanat e sakta dhe sfondi i veprës janë ende të paqarta dhe janë objekt i hetimeve në vazhdim që po kryhen nga prokurori publik i Badenit dhe policia kantonale e Aargaut.

"Ata ishin qenë gjithmonë mirë së bashku"

Kur pastruesja shkoi me makinë në shtëpinë e çiftit për të pastruar ambientet e brendshme si zakonisht, ajo mezi iu besoi syve. Ajo pa vulën e policisë në derë, më pas lexoi për vrasjen në internet. “Zoti im, e pamundur. Të dy e kanë pasur gjithmonë shumë mirë bashkë”, thotë ajo për Blick.

Image
Derës së një shtëpie i është vendosur vula e policisë në Bergdietikon AG.

 

Ajo ishte ende e habitur që i shoqi nuk i kishte shkruar përsëri për takimin. “Është shumë e trishtueshme që diçka e tillë po ndodh”.

"Ne jemi të gjithë të shokuar", thotë një fqinj për Blick.

“Nuk e prisnim kurrë të ndodhte diçka e tillë. Është një mister i madh për ne pse ndodhi kjo”. Familjarët vajtojnë të ndjerën në Facebook. “U prehtë në paqe shpirti yt motër”, thuhet në një postim.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat