“Duhet t’i laja edhe këmbët e vjehrrit”/ Një tjetër grua nga Kosova tregon se si u “skllavërua” nga familja e të fejuarit në Zvicër

Zvicra

“Duhet t’i laja edhe këmbët e vjehrrit”/ Një tjetër grua nga Kosova tregon se si u “skllavërua” nga familja e të fejuarit në Zvicër

Nga: M.L. Më: 4 nëntor 2022 Në ora: 12:23
Adelina X. rrëfehet në Blick pasi mëson për rastin në Jura Bernese. “Isha në një pozicion të ngjashëm. Duhet t

Një grup nga Kosova thuhet se i ka mbajtur të rejat si skllave për vite me radhë. Në mes të Zvicrës. Tani një grua me rrënjë kosovare po thyen heshtjen e saj - dhe tregon se ky nuk është një rast i izoluar. Sepse ajo përjetoi diçka të ngjashme, shkruan media zvicerane Blick.ch transmeton “Bota sot”.

Kur Adelina X.* mësoi për rastin nga Jura Bernese, reagimi i saj ishte i paqartë: "Mendova se dikush duhej të hapte kutinë dhe të thoshte të vërtetën". Ajo flet për rastin ekstrem nga kantoni i Bernës, në të cilin një patriarku kosovar dhe katër djemtë e tij thuhet se i kanë mbajtur katër “gratë” si skllave.

Gjyqi kundër Patriarkut Albrim F.* (65) dhe katër djemve të tij fillon të hënën në Moutier BE. Aktakuza është tmerr i pastër: prokuroria e akuzon të akuzuarin për trafikim njerëzor, përdhunim, martesë të detyruar, lëndim fizik, shtrëngim dhe akte seksuale me fëmijë.

Diçka e tillë nuk është një rast i izoluar. “Ndodh shumë shpesh në komunitetin etnik shqiptar në Zvicër”. Por kjo po heshtet. X., familja e së cilës vjen nga Kosova, e di se për çfarë po flet. “Edhe unë u preka. Unë isha në një pozicion të ngjashëm,. Unë e di se si ndihen viktimat." Sepse ishte fejuar me një të ri kosovar. “Dhe shpejt kuptova se do të isha vetëm shërbëtorja e shtëpisë – për të, nënën dhe babanë e tij. Pastrimtare, amvise, nënë – ja si do të dukeshin detyrat e mia në të ardhmen”.

Me fejesën, ajo u përgatit për rolin e saj si bashkëshorte në këtë familje argjendare konservatore, shkruan Blick.ch. "Dhe ky rol do të kishte përfshirë edhe larjen e këmbëve të vjehrrit." Ashtu siç duhej të bënte një nga viktimat në rastin Bernese Jura.

Edhe pse i fejuari i saj nuk e goditi, ai i bëri presion psikologjik. “Sapo nuk i pëlqente të shprehja mendimin tim, më zbriti në ‘vendin’ tim në hierarkinë e familjes. Isha në fund”.

Familja jetoi sipas kanunit

Kur ajo takoi të fejuarin e saj të ardhshëm, nuk ishte kështu. Ai ishte i dashuri i saj i parë. Kur u fejua, X. ishte 18 vjeç. Burri pak më i vjetër.

Por shpejt “dy botët u përplasën”, siç thotë X. “Edhe pse vijmë nga e njëjta kulturë. Edhe familja e tij është nga Kosova. Por unë jam rritur në një familje progresive, të arsimuar, të integruar”. Por familja e të fejuarit të saj jetonte sipas kanunit, të drejtës zakonore mesjetare shqiptare.

Dhe Adelina X. u bë e qartë se si duhet të jetë. 'Nëse ulesh këmbëkryq ose ke thonj të gjatë, je kurvë. Grimi dhe flokët e lyer nuk do të tolerohen”.

"Unë isha shumë rebele për ta"

Por Adelina X. u kundërpërgjigj. “Nuk doja të më shtypnin”. Me historinë e saj, ajo dëshiron të inkurajojë gratë etnike shqiptare. "Ju mund - shpesh, por jo gjithmonë - të largoheni, mund të shkoni në një strehimore për gratë, mund të ndaheni." X. e bëri këtë të fundit në atë kohë.

I fejuari dhe familja e tij do ta kishin pranuar me indiferencë arratisjen e saj. “Nga këndvështrimi i saj, gjithsesi kishte shqiptarë më të mirë për djalin e saj. Unë isha shumë rebel për ta”. Ajo është e lumtur që bëri daljen. Dhe në kohë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat