“Nuk mund të hahet me dy lugë”/ Zbardhet deklarata e vjehrrit për nuset e djemve që akuzohet se i “skllavëruan” për 16 vite me radhë në Zvicër

Zvicra

“Nuk mund të hahet me dy lugë”/ Zbardhet deklarata e vjehrrit për nuset e djemve që akuzohet se i “skllavëruan” për 16 vite me radhë në Zvicër

Nga: M.L. Më: 8 nëntor 2022 Në ora: 17:45
Klani i familjes rrugës për në gjyq.

Të sjella nga Ballkani si "nuse", të keqtrajtuara, përdhunuara dhe kërcënuara me vdekje e të mbajtura si skllave: Akuzat kundër një klani familjar nga Jura Bernese janë voluminoze. Pesë të akuzuarit janë paraqitur edhe të martën në gjykatë, derisa fillimisht të hënën viktimat dhanë dëshmitë e tyre, raporton Blick.ch transmeton "Bota sot".

Ai gjithmonë donte kontroll të plotë

Gjyqtari akuzon kryefamiljarin se i ka kontrolluar celularët e grave dhe në këtë mënyrë ka cenuar privatësinë e tyre. Por shefi i klanit mendon se ka vepruar drejt:

“Kemi një thënie që nuk mund të hahet me dy lugë. Pra, nëse ajo komunikon me një burrë tjetër, kjo nuk funksionon. Ose djali ose dikush tjetër. Të dy burrat në të njëjtën kohë nuk është e mundur.»

Ankesat për seksin tek nëna e gruas

Kryetari i trupit gjykues më pas shqyrton qëndrimin e të pandehurit ndaj seksit të detyruar. Ai e pyet: « Ju iu ankuat nënës së njërës nga gratë se ajo nuk donte të flinte me djalin tuaj. A është normale?"

Ai thotë: “Ajo duhet të bëjë seks me djalin tim, përndryshe duhet të shkojë në shtëpi. Po, kishte probleme, u ankua te mamaja. Më pas ajo u përpoq të motivonte vajzën e saj. Kjo është normale”. Arsyeja e ndërhyrjes: “Në telefonin e gruas gjetëm prova se komunikonte me një burrë tjetër. Duhet të dinim nëse ajo ishte ende me ne apo donte të bëhej me burrë tjetër”, transmeton "Bota sot".

Ai fajëson gratë

I pyetur nëse nuk i kishte gënjyer gratë duke u premtuar se mund të merrnin leje qëndrimi si të mitura, edhe pse nuk mund të martoheshin zyrtarisht deri në moshën 18-vjeçare, ai thotë jo.

“Ato e dinin këtë më mirë se unë. Nuk i kam tërhequr zvarrë nga shtëpitë e tyre në Shqipëri për t’i sjellë në Zvicër. Ato e dinin këtë më mirë se unë dhe gjithsesi u martuan”.

Pse letra false?

I akuzuari duhet të shpjegojë se përse u ka lëshuar grave letra false. Si ndihet ai për këtë?

Por kjo nuk është gjë e keqe për të. Ai thotë: “Kjo ishte vetëm për të marrë një leje qëndrimi për to. Në atë kohë, njerëzit nga Kosova lejoheshin, refugjatët nga Shqipëria jo”.

Kështu shkoi, thotë ai. Ai nuk shpreh asnjë pendim për aktin. Ai thotë: “Unë thjesht i informova gratë. Kjo ishte puna ime”.

Letrat si joshje

Kur u pyet se pse u kishte premtuar grave në Shqipëri letrat zvicerane, ai dha vetëm përgjigje paksa konfuze. Gjyqtari gërmoi më thellë: “Iu the se mund t'i merrnin me lehtësi letrat”, thotë gjyqtari. “E kam pasur detyrim t’ua rregulloj letrat grave”, thotë ai.

"Ajo ishte mirë"

Më pas shefi i klanit u pyet për aktet individuale. Si e përjetoi çrregullimin post-traumatik të njërës nga nuset? A nuk e vuri re atëherë se ajo ishte e sëmurë mendërisht?

Ai thotë: “Ajo ishte mirë kur jetonte ende me ne. Nuk vura re asnjë sëmundje”.

Vepra e mirë

Shefi i klanit jep një shembull se sa mirë është ai me gratë. «A.* qau dhe u pikëllua shumë. Ajo më tha se vëllai i saj është në burg dhe i duhen 800 franga për ta nxjerrë. Mora paratë nga një mik dhe shkova në polici. Unë arrita ta liroj. Ja sa i mirë isha për këto gra. Unë isha shumë i mirë."

Ai i mohon akuzat

Ai mohon akuzat e katër grave ndaj tij. Ai thotë: "Gjithçka është e gabuar nga A deri në Z."

Thotë se nuk ka kryer asnjë nga sulmet e dhunshme, e as psiko-terror?

“Nuk i kam bërë asgjë asnjërës prej grave. Unë doja vetëm gjëra të mira për to”.

Gruaja e dytë?

Prokurori pyet pse në shtëpinë e tij kishte një grua tjetër përveç gruas së tij kur ai vizitoi banesën e tij. I pandehuri nuk ka përgjigje përfundimtare. As nuk shpjegon pse kjo grua është ende në Zvicër, edhe pse prokurori publik i kishte thënë në atë kohë se kishte nevojë për leje qëndrimi. As për këtë ai nuk ka një përgjigje të saktë. Ai thotë diçka për një shtatzëni që e bën të mundur këtë.

Prokurori kërkon gjithashtu të dijë se si e shpjegon ai që merr përfitime të sigurimeve sociale pa punuar ndonjëherë. Nuk paguan as taksa? Jo, nuk paguaj taksa, thotë ai, në fund të fundit jam me sigurime sociale. Prokurori publik kërkon të dijë nëse do t'i kthejë ato. "Nëse ndonjëherë fitoj para, sigurisht," thotë ai. Ai ka nevojë për pak më shumë kohë. Bosi i klanit po acarohet dalëngadalë. Ai ngre zërin.

Një avokat i viktimave kërkon të dijë se ku i merr paratë për avokatin e tij. Janë rreth 20 mijë franga. Ai thotë: “Mund të paguaj 10 mijë, të tjerat do të flas me avokatin për pagesën me këste”.

Gjithmonë i varur nga sociali

Shefi i klanit ka qenë i varur nga sigurimet sociale që kur jeton në Zvicër. 65-vjeçari jeton këtu që nga viti 1998. Kryetari i trupit gjykues thekson se një nga djemtë e tij është akuzuar në një gjykim tjetër për shkak se ai ka edhe dy fëmijë me një grua tjetër. Ajo jeton ilegalisht në Zvicër. Pavarësisht kësaj, ai e martoi djalin e tij me një grua tjetër, e cila tani është paditëse.

Klani familjar nga Ballkani marshuan së bashku në sallën e gjyqit në Moutier BE mëngjesin e së hënës. Aktakuza kundër pesë të akuzuarve – Patriarkut Albrim F.* (65) dhe katër djemve të tij – përfshin 30 faqe plot me akuza: Trafikim njerëzor, martesë të detyruar, lëndim fizik, detyrim, përdhunim, akte seksuale me fëmijë.

Në pamje të parë, katër djemtë dhe babai i tyre duken të padëmshëm dhe të relaksuar. Ata flasin me mirësjellje me oficerët e pranishëm. Në njëfarë mënyre ata nuk i përshtaten fotografisë së burrave brutalë në aktakuzë, të cilët dyshohet se kanë përdhunuar, kërcënuar, izoluar dhe rrahur gratë e tyre.

Asnjë konfrontim: Të akuzuarit ulen në një dhomë tjetër

Sipas aktakuzës, i gjithë mjerimi thuhet se ka nisur me F. që ka sjellë “grua” nga Ballkani në Jura Berneze për çdo djalë një vajzë të moshës 14 deri në 17 vjeç. Viktima e parë erdhi në vitin 2003. Kur gratë më në fund mundën të ndiqnin kurset e gjuhës pas vitesh si kërkesë nga shërbimet sociale, sipas avokatit të tyre Dominic Nellen (38), ato e kuptuan gjendjen e tyre të vështirë dhe u larguan nga kthetrat e tiranëve të supozuar në 2019. .

Procesi fillon me marrjen në pyetje të viktimave, të paktën një prej të cilëve kërcënohet edhe me dëbim. Për sigurinë e tyre, katër gratë u futën në një makinë mu përpara hyrjes së gjykatës dhe u shoqëruan brenda me shpejtësi rrufeje nën mbrojtjen e policisë. Sipas Nellen, i cili përfaqëson dy nga katër viktimat, klani ballkanik jetonte sipas ligjit kanunor zakonor mesjetar shqiptar, ku gratë mendjehapura do të konsideroheshin tradhtare. Ai paraprakisht kërkoi që pesë të dyshuarit të ulen në një dhomë tjetër gjatë marrjes në pyetje.

Gruaja e filmuar fshehurazi

Viktimat, të cilët thuhet se janë mbajtur si skllaver në Jura Bernese për një periudhë prej 16 vjetësh, i japin me dëshirë informacion kryetarit të trupit gjykues.

Përshkrimet e tyre janë tronditëse. “Kur më goditi vjehrri, doja të largohesha. Më pas mbyllën derën e daljes dhe ma morën fëmijën. Ata thanë se mund të hapja dritaren dhe të kërceja nga kati i parë. Ata e mbajtën fëmijën me vete si peng. Ata nuk donin që unë të shkoja në asnjë rrethanë”. Edhe bashkëshorti i saj e ka kërcënuar me armë. Ai madje qëlloi një herë në dhomën e ndenjjes.

Një tjetër akuzë për vjehrrin: Mësohet se ka monitoruar me video-kamerë njërën prej viktimave në dhomën e saj. Gruaja foli e indinjuar kur u pyet: “Ai mund të më shihte edhe mua lakuriq. Por e kuptova. Pashë që kishte vënë diçka në dollap. Ishte një telefon celular që transmetonte imazhe të drejtpërdrejta. Kështu mësoi që unë hapa Snapchat. Nuk më lejohej ta bëja këtë. Më pas ai hoqi çelësin e dhomës”.

Prezumimi i pafajësisë vlen për pesë të akuzuarit. Gjyqi pritet të vazhdojë gjatë gjithë javës, ndërsa vendimi pritet më 24 nëntor.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat