Vazhdon gjyqi ndaj babait dhe djemve nga Kosova, që dyshohet se “skllavëruan” katër vajza- ja çka thanë djemtë në Gjykatë

Zvicra

Vazhdon gjyqi ndaj babait dhe djemve nga Kosova, që dyshohet se “skllavëruan” katër vajza- ja çka thanë djemtë në Gjykatë

Nga: M.L. Më: 9 nëntor 2022 Në ora: 15:36
Foto nga vendngjarja

Të sjella si nuse nga Ballkani, të keqtrajtuara si skllave, të përdhunuara dhe të kërcënuara me vdekje: Akuzat kundër një klani familjar nga Jura Bernese janë të shumëta. Pesë të akuzuarit janë në gjykatë që nga e hëna dhe viktimat kanë dëshmuar në fillim, shkruan blick.ch transmeton “Bota sot”.

"Unë jam kundër dëbimit!"

Në fund të këtij marrjes në pyetje, i akuzuari tashmë është përballur edhe me kërcënimin e dëbimit nga vendi. “Unë i mohoj gjërat për të cilat jam akuzuar”. Thotë se kurrë nuk i bëri këto gjëra. Ai flet mirë frëngjisht, gjithashtu gjermanisht dhe ka kryer një praktikë. Ai gjithashtu nuk ishte kurrë i varur nga sociali. “Kam paguar taksat, jam kundër dëbimit!”

“Jam kërcënuar nga familja e ish-gruas sime”, thotë ai. Sipas tij, ajo e kërcënoi me vdekje.

Nëse gruaja dhe fëmijët e tij duhet të largohen nga Zvicra, ai nuk mund t'i ndihmojë ata realisht. Kjo për shkak se nuk flet shqip shumë mirë dhe nuk ka kushte financiare.

“Mund të ndihmojë në Zvicër, por jo në Shqipëri”.

Një tjetër tufë fotosh familjare

Dhe përsëri avokati paraqet një grumbull të tërë fotografish që synojnë të tregojnë se sa normale dhe të lumtura kanë qenë marrëdhëniet mes të akuzuarit dhe viktimës së supozuar. Gjyqtari e shikon bashkë me të akuzuarin, i cili shpjegon se çfarë ka në të. Ndër të tjera, shihet një snack bar picash qebap, gruaja që viziton një dyqan rrobash në Biel, me pushime në Shqipëri, në një supermarket. “Ajo qesh në foto, është e lumtur!” thotë burri, transmeton “Bota sot”.

Avokati i viktimës herë pas here qesh teksa shikon fotot. Ai mendon shumë pak për këtë provë të supozuar të një marrëdhënieje të lumtur, siç është shumë e qartë.

Te studiosh? "Nuk do të kishte funksionuar"

Gruaja e tij mësoi shumë shpejt frëngjisht duke folur me fqinjët e saj. "Ishte shumë e mahnitshme," vëren ai. Kur u pyet, ai thotë se në vitin 2017 ajo ishte në gjendje të fliste frëngjisht me dikë - kjo ishte katër vjet pas mbërritjes së saj në Zvicër.

Do të kishte qenë e vështirë për të që të kishte qenë në gjendje të studionte me dy fëmijë, siç ishte premtuar fillimisht nga grupi( babai dhe katër djemtë). "Unë nuk mendoj se kjo do të kishte funksionuar."

Para dasmës ai fitonte maksimumi 3200 franga në muaj. Po, kjo situatë financiare ishte problem, thotë ai.

"Mos mendoni se bëni fëmijë me dikë që nuk e doni"

I dhemb kur gruaja thotë se nuk e ka dashur kurrë. "Unë nuk mendoj se ju bëni fëmijë me dikë që nuk e doni."

Sipas gruas, ai këmbënguli për një fëmijë të tretë, që ishte një nga arsyet që ajo e la atë. Kur u pyet për këtë, ai tha se një fëmijë i tretë do t'i kishte vështirësuar shumë gjërat financiarisht.

Diskutim për përdorimin e celularit

Ja ku po shkojmë. Gruaja e tij përdorte herë pas here celularin e tij për të folur me familjen e saj. Gjyqtari dëshiron të dijë pse i duhet celulari i tij kur ajo ka të vetin. Smartfoni i tij kishte më shumë funksione se i saji, shpjegoi ai. Por për atë kohë gjithçka ishte në rregull. Përveç kësaj, abonimi i saj ishte i kufizuar.

Në lidhje ka pasur një grindje

“A keni pasur shumë debate me gruan tuaj?”, pyet avokati i të akuzuarit. Herë pas here kishte debate, për shembull për shkak të një mesazhi që ai zbuloi. Në fund të vitit 2013, gruaja e tij në atë kohë mori një celular për herë të parë, thotë burri i pyetur më tej. Domethënë në vitin në të cilin ajo erdhi në Zvicër.

Ai kishte ndërmjetësuar një grua

Pse nuk kërkoi një grua në Zvicër? Gruaja e xhaxhait i sugjeroi gruan e tij të ardhshme sepse ajo e njihte nënën e saj. "Ju thatë se ishte një grua shumë miqësore," thotë ai. Gjente kënaqësi në shërbimin tradicional të mblesërisë.

Ai e takoi fillimisht gruan me familjen e saj. Atij i pëlqeu. Ai e pyeti nëse ajo ishte dakord për martesën. I pyetur nëse kishte ndjenja ndaj saj, ai thotë se jo, nuk i kishte në momentin e fejesës, por ata dolën shpejt. Kur e puthte, ai zhvilloi dashuri gradualisht.

"Ne jemi njerëz të civilizuar!"

Gruaja e tij mundi të largohej nga shtëpia, por ai priste një “mesazh të vogël” që të mos shqetësohej. Ajo shkonte shpesh në park me fëmijët, nuk e shqetësonte. Ai thjesht donte të dinte se ku ishte ajo kur u kthye në shtëpi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat