Kryeministri Kurti i dërgon letër urimi Ylfete Fanajt për emërimin Këshilltare Qeveritare në Lucern të Zvicrës

Zvicra

Kryeministri Kurti i dërgon letër urimi Ylfete Fanajt për emërimin Këshilltare Qeveritare në Lucern të Zvicrës

Më: 19 maj 2023 Në ora: 21:53
Albin Kurti

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, i ka dërguar letër urimi, kosovares Ylfete Fanaj me prejardhje nga Prizreni, e cila së fundmi u zgjodh Këshilltare Qeveritare në Lucern të Zvicrës.

Duke e cilësuar këtë si një arritje të jashtëzakonshme, kryeministri Kurti shtoi se posti që mban sot është i pari për një person me rrënjë nga Kosova dhe kështu shënohet edhe moment historik për komunitetin e shqiptarëve në Zvicër.

Kryeministri Kurti ka kërkuar nga znj. Fanaj që teksa i shton përgjegjësitë si Këshilltare e Qeverisë, ta kujtojë përherë se i mban me vete shpresat dhe aspiratat e Kosovës.

“Nuk kemi asnjë dyshim se do të nxirrni ekspertizën, përkushtimin dhe pasionin tuaj për t’i shërbyer qytetarëve të Lucernit me integritetin maksimal”, thuhet në letër.

Në letrën e tij drejtuar znj. Fanaj, kryeministri ka ftuar atë për një vizitë në Kosovë për të biseduar për bashkëpunim të mëtejshëm.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat