BE deklarohet për takimin e Lajçakut dhe Palmerit me krerët e Kishës Serbe

Aktuale

BE deklarohet për takimin e Lajçakut dhe Palmerit me krerët e Kishës Serbe

Më: 10 qershor 2021 Në ora: 20:13
Lajçakut dhe Palmeri me krerët e Kishës Serbe

Në vizitën e tyre të përbashkët në dy vendet ballkanike, Kosovë dhe Serbi, emisari i Bashkimit Europian Mirsolav Lajçak bashkë me emisarin e SHBA-së për Ballkanin Perëndimor Mathew Palmer vendosën që të pyesnin krerët fetarë të Serbisë për një proces të rëndësishëm politik përmes së cilit po synohet të zgjidhet një mosmarrëveshje e thellë mes dy popujve.

Dy diplomatët nuk e bënë të njëjtën gjë edhe në Kosovë dhe madje BE nuk ka as përgjigje për mungesën e takimit me krerët islamikë dhe katolikë.

Zëdhënësi për Politikë të Jashtme dhe Siguri i BE-së, Peter Stano, në një përgjigje nuk tregoi arsyen për veprim të tillë dhe as pse duhet të merret përkrahje për një proces politik nga udhëheqës fetarë.

“Ishte një takim i përbashkët i Përfaqësuesit Special të BE-së Miroslav Lajçak dhe të dërguarit të SHBA-së Matthew Palmer me udhëheqësit e rinj të Kishës Ortodokse Serbe për të dëgjuar pikëpamjet e tyre për dialogun Beograd-Prishtinë dhe për të marrë mbështetjen e tyre”, ishte përgjigja e BE-së.

Për këtë takim pati kritika ditë më parë shkencëtari i politikës dhe njohësi i çështjeve të Ballkanit, Jasmin Mujanoviq, i cili e quajti edhe budallallëk promovimin e institucioneve fetare si aktorë politikë.

“Me të vërtetë ky ishte një vendim i tmerrshëm nga të gjithë të përfshirët. As BE-ja, as SHBA-ja nuk duhet të hyjnë në biznesin e promovimit të institucioneve fetare si aktorë politikë. Një gjykim jashtëzakonisht i keq nga Lajçak dhe Palmer. Këtë budallallëk (pra takimin me liderë fetarë për të diskutuar rreth politikës – v.j.) mund ta prisnim prej Lajçakut dhe BE-së, por administrata Biden do të duhej ta dinte më mirë”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat