Shoferi kroat flet rreth tragjedisë së autobusit të Kosovës: Mund të jem edhe unë në një fotografi të tillë

Aktuale

Shoferi kroat flet rreth tragjedisë së autobusit të Kosovës: Mund të jem edhe unë në një fotografi të tillë

Më: 29 korrik 2021 Në ora: 17:00
Pamje nga aksidenti

Ivan Kaspret, një shofer autobusi nga Zagrebi, komentoi në Facebook tragjedinë pranë Sllavonski Brod në autostradën A3, ku humbën jetën dhjetë persona dhe u lënduan 45 të tjerë të dielën.

Publikimi u nda nga mbi një mijë njerëz në një kohë të shkurtër, dhe ai mori komente të shumta mbështetëse.

Postimi i plotë:

“Nga të gjitha këto lutjet dhe pyetje tuajat, stomaku më dhemb. Unë kaloj rreth 140 mijë km me autobusë në vit, kështu që ndihem përgjegjës të them diçka për këtë temë… kujtoni sesa herë i bini borisë sepse ju shqetësojmë!? Sa herë keni ndezur dritat sepse autobusi iu pengon në autostradës!?

Sa herë jeni ankuar për klimën si udhëtar!? Sa herë jeni ankuar për volumin e radios!? Sa herë i jeni ankuar shoferit pse ai nuk ngas më shpejt për të arritur në destinacionin tuaj më shpejt!? Sa herë nuk keni dashur as të dëgjoni shoferin të ketë orë pune të ligjshme dhe pushim!? Sa herë i keni kërkuar shoferit të ndalet ‘vetëm për të zbritur nga autobusi për një kohë’ kur ktheheni nga një udhëtim!?

Të gjitha lutjet dhe pyetjet tuaja më lëndojnë. Barku na dhemb sepse nëse ju kënaqemi ne jemi fajtorë nëse nuk ju kënaqemi – nuk kemi vlerë… Miqtë e mi të dashur, ndoshta nesër do të jem në fotografi si kjo! Ndoshta ndonjë koleg i imi … dhe kjo është arsyeja pse ju e kuptoni se është ‘bukë me shtatë kore’! As kjo histori dhe as shumë deri më tani nuk janë bardhezi!

Ai shofer donte të vinte në shtëpi, t’i sillte bukë familjes, të përqafonte familjen, të flinte pak dhe të shkonte përsëri në rrugë … zgjedhja e tij nuk ishte të lodhej, zgjedhja e tij nuk ishte të vriste njerëzit e autobusit … ishte puna e tij dhe kjo ndodhi! Le të mos e kryqëzojmë sepse nuk jemi as ata ‘bijtë e babit’ që vranë shumë me vetura të reja të tërbuara! Dhe kjo nuk është e njëjta kategori njerëzish ose veprash penale!”, ka shkruar Kaspret në Facebook.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat