Osmani përmend Norën, Distrian e Majlindën në OKB

Aktuale

Osmani përmend Norën, Distrian e Majlindën në OKB

Më: 15 tetor 2021 Në ora: 17:35
Vjosa Osmani

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka folur në mbledhjen e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara ku po diskutohet mbi Raportin e Sekretarit të Përgjithshëm mbi Misionin e Administratës së Përkohshme të Kombeve të Bashkuara në Kosovë.

Presidentja Osmani ka thënë se është nder për të që të përfaësojë 22 vite pas luftës Kosovën në OKB, teksa dikur e shihte si refugjate këtë mbledhje.

Osmani tha se Kosova një ditë do të jetë pjesë e OKB-së.

“Dëshiroj të them një falënderim të mirëqenë, faleminderit nga populli i Kosovës. Tregimi jonë nuk ka përfunduar dhe potenciali jonë nuk ka përfunduar. Një ditë do të bashkohemi me ju në këtë tavolinë si pjesë e OKB-së. Sakrifica jonë ka qenë shumë e madhe që të kthehemi prapa”, tha Osmani.

Tutje, ajo tha se institucionet në Kosovë po punojnë që të kthejnë mirëqenien ekonomike në vend.

“Sot kosovarët besojnë që kemi gjithpërfshirje të barabartë dhe po punojmë që të kthejmë pritshmëritë në realitet. Besimi në institucione asnjëherë nuk ka qenë më i lartë. Kosova ka qenë njëra nga shtetet më demokratike në rajon. Kemi dyfishim në GDP”, tha ajo.

Ajo tutje shtoi se tregimi për Kosovën është tregim i popullit  të saj.

“Marrëdhëniet politike shpresoj që të reflektojnë në ekzistencën ekonomike. Përveç se kemi administrime të vaksinave në Kosovë, Kosova jo veç që po vaksinon më së shpejti, ka kaluar regjionin dhe disa shtete të BE-së. Kosova është në një periudhë reformash për sundimin e ligjit. Tregimi për Kosovën gjithëherë ka qenë tregim i popullit të Kosovës”, tha ajo.

Në këtë kontekst, ajo përmendi medalistet e arta, Distria Krasniqin, Majlina Kelmendin e Nora Gjakovën.

“Sot është tregimi për tri femrat tona, Majlinda, Nora dhe  Distria, tri medalistet tona të arta. Po ashtu edhe Fahrije Hoti në film, në “Sundance”. Po ashtu është Vasfije Krasniqi, e mbijetuar e dhunës në luftë.  Po ashtu është Saranda Bogujevci, që është nënkryetare e Kuvendit. Nga Dua Lipa tek Rita Ora, e gjithashtu tek akademikët dhe shkencëtarët. Shteti jonë është një prezentim i paqes dhe ushtarët tonë shërbejnë edhe në misione paqësore. Në mes të krizave shumë të mëdha, institucionet tona kanë hapur dyert për qytetarët e Afganistanit, si konfirmim që jemi të gatshëm të qëndrojmë me aletatët tanë. Si ish-refugjatë, askush s’e kupton më mirë vuajtjet e tyre. Kërkoj që të mbajmë mendjen dhe zemrën e hapur për Kosovën”, tha ajo.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat