Takimi Osmani-Lajçak, zbulohet çka diskutuan

Aktuale

Takimi Osmani-Lajçak, zbulohet çka diskutuan

Më: 25 nëntor 2021 Në ora: 20:13
Miroslav Lajçak dhe Vjosa Osmani

Presidentja Vjosa Osmani dhe i Dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Miroslav Lajçak kanë diskutuar për zhvillimet e fundit në dialogun Kosovë – Serbi dhe zhvillimet e fundit në rajon.

Osmani theksoi se suksesi i këtij procesi nuk është i rëndësishëm vetëm për Kosovën, por edhe për të gjithë rajonin.

E para e shtetit konfirmoi edhe njëherë se Kosova mbetet palë e përkushtuar dhe konstruktive në dialog, derisa ka theksuar nevojën për përçim të qartë të mesazhit se epilogu i këtij procesi duhet të jetë njohja e ndërsjellë.

Osmani ka theksuar po ashtu urgjencën e adresimit të tendencave destabilizuese në rajon, duke potencuar se zhvillimet e fundit në rajon nuk mund të shihen vetëm nga prizmi i çështjeve të Ballkanit Perëndimor por si një kundërvënie e drejtpërdrejtë ndaj vlerave të cilat i përfaqëson Bashkimi Evropian dhe shoqëritë demokratike.

Lajçak ka vënë theks tek nevoja për aktivizim të BE-së në rritjen e kredibilitetit të procesit të zgjerimit dhe konfirmimin e së ardhmes Evropiane për Kosovën dhe Ballkanin Perëndimor. Ai theksoi se ka hapësirë për progres në kuadër të dialogut, gjersa potencoi rëndësinë strategjike të këtij procesi për gjithë BE-në.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat