Referendumi serb/ Ragmi Mustafa fton shqiptarët që...

Aktuale

Referendumi serb/ Ragmi Mustafa fton shqiptarët që...

Më: 14 janar 2022 Në ora: 20:44
Ragmi Mustafa

Kryetari i Partisë Demokratike Shqiptare në Luginën e Preshevës, Ragmi Mustafa, u ka bërë thirrje shqiptarëve që ta botojnë referendumin e Serbisë që mbahet të dielën.

“Referendumi i Serbisë për centralizim të hekurt të gjyqësorit i caktuar datë 16 shkurt 2022, seriozisht po përdoret edhe për ngacmime e provokime politike në Republikën e Kosovës. Një sjellje e tillë e shtetit serb natyrshëm shqetëson shqiptarët në Preshevë, Medvegjë e Bujanoc”, shkruan ai.

Sipas tij, si mund të kuptohet apo aq më tepër të pranohet fakti që serbët e Kosovës duhet të votojnë për gjithçka sikur të jenë brenda shtetit serb?

“Po pse të njëjtën gjë Serbia nuk u ofron shqiptarëve në Luginë të Preshevës? Prandaj, Partia Demokratike Shqiptare në Luginë të Preshevës fton shqiptarët me të drejtë vote që me krenarinë më të lartë të BOJKOTOJNË votimet për referendumin e datës 16 shkurt 2022 në Serbi. Shqiptarët e Preshevës, Medvegjës e Bujanocit do të shfrytëzonin votën e tyre nëse në këtë referendum do të ishte pyetja për ndryshimin e kushtetutës serbe në të cilën nuk do të figuronte më Kosova në preambulën e saj”, ka shkruar ai.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat