Blerim Latifi përplaset me Vlora Çitakun dhe zyrtarin e PDK-së

Aktuale

Blerim Latifi përplaset me Vlora Çitakun dhe zyrtarin e PDK-së

Më: 25 janar 2022 Në ora: 21:48
Blerim Latifi dhe Vlora Çitaku

Profesori universitar, Blerim Latifi është përplasur me dy anëtarët e Kryesisë së PDK-së, Vlora Çitaku dhe Bernard Nikaj, lidhur me vendimin e Gjykatës Kushtetuese për Manastirin e Deçanit. 

Gjyakta Kushtetuese ka disa vite që i ka dhënë të drejtë Manastirit të Deçanit për të marrë dhjetëra hektarë tokë rreth objektit fetar. Ky vendim nuk është respektuar ende nga asnjë qeveri, të cilat i kanë bërë ballë presionit ndërkombëtar për të mos zbatuar këtë vendim. 

Latifi thotë se ky vendim është tërësisht i padrejtë për Kosovën dhe u ka thënë anëtarëve të PDK-së në studio që për këtë çështje duhet të ketë konsensus nacional. 

“Është vendim tërësisht i padrejtë. Është johistorik, jo i drejtë dhe nuk duhet të zbatohet”, tha ai në emisionin Pressing në T7. 

Ai ka thënë se një vendim i tillë dhe zbatimi i tij do të krijonin precedent që në të ardhmen të ketë përsëri vendime të njëjta. 

“Çka nëse të ardhmen Gjykata vendos se Kisha e Arkanit në oborrin e Universitetit të Prishtinës është legjitime. Kjo do të krijonte ekstraterritorialitet midis kryeqytetit. Dhe tani e ka edhe precedentin që i jep të drejtë. Askush s’ka të drejtë t’i jap tokë Manastirit të Deçanit ”, shtoi ai.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat