Deputetja e VV-së i kundërpërgjigjet Zemajt: Këtë teatër e ka përgatitur që dje

Aktuale

Deputetja e VV-së i kundërpërgjigjet Zemajt: Këtë teatër e ka përgatitur që dje

Më: 27 janar 2022 Në ora: 12:07
Fatmire Kollçaku

Deputetja e Vetëvendosjes, Fatmire Kollçaku, iu kundërpërgjigj deputetit të LDK-së Armend Zemaj, duke thënë se opozita është e pakënaqur me gjithçka që bën Qeveria. Sipas saj, kjo sjellje po bëhet nga partitë opozitare për qëllime politike, jo për ruajtjen e shëndetit të qytetarëve.

“Më vjen keq se gjithmonë sa herë e përgatisë një fjalim, parafolësit na ndryshojnë. Që dje në takimin e komisionit ku raportoi ministri i shëndetësisë e drejtori i SHSKUK-së, të cilët erdhën të na informojnë por deputeti parafolës duke e nënvlerësuar dy zyrtarë kur ministri me arsye detyrohet ta lëshojë takimin pas një ore takimi, ngritën të njëjtit opozitar dhe deputetin që e mori mundon me na mbledh e lëshon takimin e mbeti i painformuar për shumë çështje. Sikur të qëndronte dje, sot do ishte më i përgatitur dhe nuk do ta bënte këtë gjë pasi i thash edhe dje vazhdo për teatrin nesër që e ke përgatitur, sepse për pjesën profesionale dhe situatën epidemiologjike nuk ishte i interesuar. Është për keqardhje, se si i nënçmoj dy zyrtarë. Dy vite me herët ne ketë sallë, në kohen kur ekspertët sugjeronin masa, kujtoheshin që të shpallin gjendjen e jashtëzakonshme në mesin e një situate të panjohur”.

“Këta janë të pakënaqur në çdo situatë, kjo tregon një tendencë politike. Brenga e parafolësit në tërë fjalimin ishte tendencë politike”.

Kollçaku ka përmendur rrëzimin e Qeverisë Kurti 1 dhe ka thënë se opozita e rrezikoi shtetin dhe shëndetin e të gjithëve për ta ndërruar pushtetin në një situatë të rëndë shëndetësore. Ndërkaq, foli edhe për shtesat e mjekëve.

“Vazhdimisht përmenden shtesat e mjekëve. Këtu ishin të ulur këta që tani janë në anën e majtë, kur votuan kundër propozimit që deri në fund të pandemisë të votohet shtesa prej së paku 50% nga paha e profesionistëve shëndetësorë”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat