​Bislimi: Aplikimi në Këshillin e Evropës është në koordinim me partnerët e Kosovës

Aktuale

​Bislimi: Aplikimi në Këshillin e Evropës është në koordinim me partnerët e Kosovës

Më: 16 maj 2022 Në ora: 10:58
Besnik Bislimi

Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Bislimi i cili po e drejton mbledhjen e qeverisë në mungesë të shefit të tij, Albin Kurti, ka thënë se ky i fundit po zhvillon takime shumë të rëndësishme në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Kryeministri Kurti po zhvillon takime shumë të rëndësishme në Shtetet e Bashkuara të Amerikës me zyrtarë shtetëror, udhëheqës të ndërmarrjeve, përfaqësues të organizatave”.

Në mbledhjen e qeverisë, ai gjithashtu ka folur për aplikimi e Kosovës në Këshillin e Evropës.

Kosova ka bërë një hap të rëndësishëm përpara me dorëzimin e aplikimit për anëtarësim në Këshillin e Evropës. Pas anëtarësimit, qytetarët e Kosovës do të kenë edhe një instancë evropiane për të adresuar çështjet e tyre”, ka thënë ai.

Bislimi ka thënë se dorëzimi i aplikimit ka qenë hapi i parë në një momentumi shumë pozitiv të koordinuar me partnerë dhe miqë të Kosovës.

Besojmë fuqishëm që të gjitha vendet anëtarë të Këshillit të Evropës që e kanë njohur pavarësinë e Kosovës i gëzohen avancimit të vendit tonë dhe do ta mbështesin këtë rrugëtim”, ka thënë ai.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat