​Kurti takon në Davos bashkëdrejtuesin e kompanisë Celonis

Aktuale

​Kurti takon në Davos bashkëdrejtuesin e kompanisë Celonis

Më: 23 maj 2022 Në ora: 18:40
Pamje nga vendi i ngjarjes

Kryeministri Albin Kurti në Davos takoi bashkëdrejtuesin dhe bashkëthemeluesin e kompanisë softuerike Celonis, Alexander Rinke.

Derisa Rinke foli për përvojën në Kosovë dhe shërbimet që Celonis i kryen në Prishtinë për klientët e saj, Kurti tha se me popullatën e re dhe profesionale që vendi ka, shtrirjen më të gjerë të internetit në Evropë, potencialin e dëshmuar në fushën e Teknologjisë së Informacionit dhe me qeverinë që mbështet këtë sektorë, Kosova synon të bëhet qendra e radhës e kësaj fushe në Evropën Juglindore.

Ai e ftoi kompaninë Celonis që ta konsiderojë Kosovën në strategjinë e tyre të zgjerimit, teksa po ashtu diskutoi me Rinke mbi mundësitë që Celonis të jetë urë lidhëse ndërmjet Kosovës dhe komunitetit të startup-ve në Gjermani.

Ndryshe, Celonis ka mbi 3 mijë punëtorë dhe konsiderohet si kompania e teknologjisë me rritjen më të shpejtë në botë. Ajo nga viti 2015 ka edhe zyrën e saj në Prishtinë në të cilën ka të punësuar 74 veta. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat