Escobar: Presim marrëveshje e cila ruan sovranitetin e Kosovës

Aktuale

Escobar: Presim marrëveshje e cila ruan sovranitetin e Kosovës

Më: 17 gusht 2022 Në ora: 20:29
Gabriel Escobar

I dërguari i  Posaçëm i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, ka thënë se Kosova dhe Serbia duhet të zhvillojnë bisedime produktive të enjten në Bruksel.

Escobar ka theksuar se pritjet janë që të arrihet një marrëveshje e cila e ruan sovranitetin dhe pavarësinë e Kosovës, po ashtu që parandalon dhunën.

“Ne duam të kemi bisedime produktive nesër dhe po shpresojmë se të dyja palët mund të arrijnë një marrëveshje e cila ruan sovranitetin dhe pavarësinë e Kosovës dhe gjithashtu parandalon dhunën. Kështu që po shpresojmë për bisedime të mira”, ka deklaruar Escobar.

Nesër në Bruksel kryeministri Albin Kurti dhe presidenti serb Aleksandar Vuçiq do të takohen me përfaqësues të BE-së dhe ShBA-së në kuadër të dialogut. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat