Historia e MSH-së, ministrat e së cilës janë jetëshkurtër në udhëheqje

Aktuale

Historia e MSH-së, ministrat e së cilës janë jetëshkurtër në udhëheqje

Më: 7 tetor 2022 Në ora: 10:23
Ministria e Shëndetësisë

Vetëm për 2 vite pandemi, Kosovës iu ndërruan tre ministra të shëndetësisë. Ishte fillimisht Arben Vitia nga Qeveria Kurti 1 qe e mori këtë përgjegjësi. Pak ditë pasi Vitia mori detyrën Kosova u izolua nga COVID 19.

Nuk shkuan pak muaj, në mars ra Qeveria Kurti 1. Me 82 vota për, 32 kundër dhe 1 abstenim, deputetët e Kuvendit të Kosovës kanë votuar mocionin e mosbesimit ndaj qeverisë së udhëhequr nga kryeministri, Albin Kurti.

Kështu Vitia e dorëzoi postin e tij.

Në vend të tij këtë pozitë e mori Armend Zemaj. Zemaj mori detyrën e tij në krye të këtij dikasteri në qershor të vitit 2020.

Sërish kjo pozitë nuk gjeti rehati. Në zgjedhjet e 14 shkurtit të vitit të kaluar, Vetëvendosje fiton zgjedhjet në Kosovë me 49.95% të votave.

Zemaj e dorëzoI detyrën sërish në duart e Arben Vitisë. Por nuk vonoi shumë, Arben Vitia konfirmoi largimin nga Ministria e Shëndetësisë me 17 tetor.

Vitia, i cili ishte kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për të parin e kryeqytetit, dha lajmin se se 17 tetori nuk do ta gjejë në krye të Ministrisë së Shëndetësisë, por që deri atëherë do të bëjë maksimumin për menaxhimin e pandemisë.

Nuk shkuan pak ditë, Albin Kurti organizoi konferencë për media. Dha lajmin se e ka emëruar Prof. Dr. Rifat Latifi, Ministër të Shëndetësisë në Qeverinë e Republikës së Kosovës.

Gjatë prezantimit të ministrit të ri, kryeministri Kurti vlerësoi përvojën e tij akademike dhe profesionale, përfshirë qendra spitalore dhe universitete me emër në ShBA. Ai theksoi punën e vazhdueshme të Prof. Dr. Latifi për promovimin e shëndetësisë në Kosovë dhe në themelimin e telemedicinës në Kosovë dhe Shqipëri.

Ndërkaq, ministri i sapoemëruar i Shëndetësisë, falënderoi kryeministrin Kurti për, siç tha ai, nderin e madh dhe besimin për këtë detyrë me përgjegjësi të jashtëzakonshme. Ai u zotua që bashkë me ekipin e tij do të angazhohen që në mënyrë afatgjate të ngrisin standardet mjekësore në Kosovë.

Dr. Rifat Latifi është i lindur në Kllodernicë të Skenderajt. Ka studiuar në mjekësi në Universitetin e Prishtinës dhe pastaj ka përfunduar dy specializime, atë për kirurgji të përgjithshme dhe traumatologji e reanimacion në Kleveland dhe Nju Jork të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Përvoja e tij akademike dhe profesionale, përfshinë qendra spitalore dhe universitete me emër në disa shtete federale të ShBA-së.

Por as Latifi nuk gjeti shumë rehati. Dje ai dha dorëheqje nga pozita e ministrit pas gati një viti që kur u emërua në këtë pozitë nga kryeministri Albin Kurti.

Ministri Latifi, i cili ishte kthyer nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës për udhëheqjen e Ministrisë së Shëndetësisë, ia ka paraqitur dorëheqjen kryeministrit Kurti në një letër e cila është publikuar nga mediat e Kosovës.

“Me zhgënjim të thellë dhe keqardhje pas shumë reflektimesh për disa muajt e fundit, po ju informoj se në mënyrë efektive ju ofroj dorëheqjen time nga posti i ministrit të Shëndetësisë së Republikës së Kosovës, që nga sot me datën 6 tetor 2022”, ka shkruar ai në letrën e dorëheqjes.

Bashkëngjitur me letrën e dorëheqjes, Latifi i ka dërguar kryeministrit Kurti edhe një përmbledhje të shkurtër “të të gjeturave, sfidave të ballafaquara si dhe të arriturat në këta dhjetë muaj si ministër”.

Latifi ishte emëruar ministër i Shëndetësisë më 16 nëntor 2021 duke e zëvendësuar Arben Vitinë që kishte konkurruar për kryetar të Komunës së Prishtinës në zgjedhjet e të njëjtit vit.

Opozita vendore shumë shpesh e ka kritikuar ministrin Latifi për vizitat e tij të shpeshta jashtë Kosovës dhe menaxhim joadekuat të sektorit të shëndetësisë.

Së fundi, kryeministri Kurti themeloi edhe një Komision për Shëndetësinë, të cilin e udhëheq vetë ai.

Latifi ka qenë i angazhuar me detyrë publike edhe më herët. Ai në vitin 2009 ishte emëruar këshilltar për shëndetësi i kryeministrit të asaj kohe, Hashim Thaçi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat