Vuçiq bisedon me ambasadorin Hill rreth Kosovës – përkatësisht situatën e sigurisë dhe mundësitë e propozimet për normalizimin e raporteve

Aktuale

Vuçiq bisedon me ambasadorin Hill rreth Kosovës – përkatësisht situatën e sigurisë dhe mundësitë e propozimet për normalizimin e raporteve

Nga: Fatmir Beka Më: 8 dhjetor 2022 Në ora: 13:12
Aleksander Vucic dhe Hill

Presidenti i Serbisë Vuçiq ka publikuar në rrjetin social “Istangram” njoftimin se ka takuar dhe ka biseduar me ambasadorin amerikan në Serbi Hill rreth çështjes së Kosovës përkatësisht për situatën e sigurisë dhe mundësitë e propozimet për normalizimin e raporteve, shkruan “Kurir” transmeton “Bota Sot”.

“Bisedë e hapur dhe konkrete me ambasadorin Hill rreth situatës së sigurisë në Kosovë si dhe rreth mundësive dhe propozimeve të BE-së për vazhdimin e dialogut për normalizimin e raporteve me Prishtinë” ka shkruar Vuçiq.

“I shpreha rëndësinë e angazhimit të ShBA-ve në evitimin e eskalimeve të mëtejme të situatës të nxitura me hapa të njëanshëm dhe jolegal nga institucionet e Prishtinës dhe kam përsëritur domosdoshmërinë e formimit të asociacionit të komunave. Serbia mbetet e përkushtuar në ruajtjen e paqes dhe stabilitetit, por është e qartë në mbrojtjen e interesit kombëtar dhe popullit” ka publikuar Vuçiq n[ “Istangram”.

Ai pas takimit të përfunduar me ambasadorin amerikan Hill, gjatë ditës do të zhvillojë takime edhe me kreun e Kuvendit të Madh të Republikës së Turqisë Mustafa Shentop.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat