Kurti falenderon Gjermaninë dhe BE-në, nënshkruhet marrëveshje në vlerë mbi 100 milionë euro

Aktuale

Kurti falenderon Gjermaninë dhe BE-në, nënshkruhet marrëveshje në vlerë mbi 100 milionë euro

Më: 8 dhjetor 2022 Në ora: 22:38
Foto nga takimi

Kryeministri Kurti përmes një shkrimi në Twitter ka njoftuar për një marrëveshje financimi me Gjermaninë dhe BE-në në vlerë prej 100 milionë euro.

Këto para i janë ndarë Kosovës për projekte për mbrojtjen e mjedisit, mbetjet e ngurta dhe menaxhimin e ujërave të zeza.

Kurti thotë se agjenda e gjelbër është prioritet i qeverisë që ai udhëheq.

Më poshtë statusi i plotë:

Falënderojmë Gjermaninë dhe BE-në, partnerët tanë kyç në avancimin e agjendës zhvillimore të Kosovës. Me marrëveshjen e nënshkruar financimi, Kosova merr mbi 100 milionë € për projekte për mbrojtjen e mjedisit, mbetjet e ngurta dhe menaxhimin e ujërave të zeza. Axhenda e gjelbër mbetet prioriteti ynë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat