Suns triumfojnë në sekondat e fundit

Basketboll

Suns triumfojnë në sekondat e fundit

Më: 14 maj 2021 Në ora: 11:10
Suns triumfojnë në sekondat e fundit

Dy gjuajtje të lira të sakta në sekondat e fundit të ndeshjen i dhanë një fitore shumë të rëndësishëm Phoenix përballë Portland Trail Blazers në shifrat 118-117.

Një sukses që i i lejon Suns të jenë në korsinë e duhur për fitimin e vendit të parë në përfundimit të sezonit të rregullt në Konferencën e Perndimit.

Ekipi i nga Arizona shfaqi një lojë efikase në grup, me plot 7 lojtarë me numër dyshifror pikësh.

Udhëhoqi Chris Paul me 26 pikë, ndërsa në radhët e Blazers spikati me 41 pikë i zakonshmi Damian Lillard.

Vjen humbja e dytë radhazi për Philadelphia 76ers, që u dorëzuan përballë Miami Heat 106-94. Diferenca prej 12 pikësh, në fakt, është më pak e rëndë se ajo që ndodhi gjatë gjithë takimin, me skuadrën nga Florida që u shfaq që në fillim dominuese duke e mbyllur pjesën e parë me plot 19 pikë distancë, 60-41.

Jimmy Butler realizoi 21 pikë në këtë përballje, ndërsa Bam Adebayo fitoi duelin me Joel Embiid: qendra e Heat për pak realizoi “triple double”, 18 pikë, 12 “rebound” dhe 8 asiste, kurse lideri i Sixer luajti ndeshjen e tij më të dobët sezonale me vetëm 6 pikë dhe 2 “rebound”.

Giannis Antetokounmpo shpërtheu me 40 pikë dhe 15 “rebound” në fitoren e Milwaukee Bucks 142-133 ndaj Indiana Pacers, ndërsa Atlanta Hawks, që mbajnë vendin e katërt në Lindje, mposhtën Orlando Magic në shifrat 116-93 me 27 pikë të Bogdan Bogdanovic.

Los Angeles Clippers dominuan 113-90 Charlotte Hornets me 20 pikë dhe 10 “rebound” të Paul George, ndërsa i zakonshmi Nikola Jokic, autor i 31 pikëve dhe 14 “rebound”, ishte frymëzues për Denver Nuggets në suksesin 114-103 ndaj Minnesota Timberwolves.

Rezultatet:

Charlotte Hornets – Los Angeles Clippers 90-103

Indiana Pacers – Milwaukee Bucks 133-142

Atlanta Hawks – Orlando Magic 116-93

Miami Heat – Philadelphia 76er 106-94

New York Knicks – San Antonio Spurs 102-98

Chicago Bulls – Toronto Raptors 114-102

Memphis Grizzlies – Sacramento Kings 116-110

Minnesota Timberwolves – Denver Nuggets 103-114

Phoenix Suns – Portland Trail Blazers 118-117

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat