Përballje mes kampionit dhe nënkampionit

Basketboll

Përballje mes kampionit dhe nënkampionit

Më: 2 dhjetor 2022 Në ora: 14:36
Përballje mes kampionit dhe nënkampionit

Xhiroja e 13-të në Prince Caffe Superligën e Kosovës në basketboll do të dhurojë shumë sfida interesante, pasi garat në elitë janë emocionuese dhe të barabarta e dramatike.

Ndeshja e parë zhvillohet ndërmjet Vëllaznimit dhe Ponte Prizrenit. Kuqezinjtë kanë pesë fitore e shtatë humbje, kurse prizrenasit gjashtë fitore e pesë humbje.

Në këtë ndeshje, Federata e Basketbollit e Kosovës në bashkëpunim me UN Women Kosovo do ta organizojnë një aktivitet në kuadër të “16 ditë të aktivizmit” dhe ndalimit të dhunës ndaj gruas.

Takimi i dytë është mes kampionit Golden Eagle Yllit dhe nënkampionit Trepçës. Ylli pas eliminimit në grupet e FIBA Europe Cup do të përqendrohet tërësisht në garat vendore. Therandasit pas katër humbjeve radhazi, ka gjashtë fitore radhazi dhe është në kërkim të fitores së shtatë, kurse mitrovicasit kanë pasur ‘luhatje’ me gjashtë fitore e gjashtë humbje, ndërsa takimi pritet të jetë shumë interesant mes skuadrave që kanë ambicie titullin e kampionit.

Të dielën përballen rivalët e vjetër, Peja dhe Bashkimi. Verdhezinjtë kanë nëntë fitore e dy humbje, kurse Portokallezinjtë katër fitore e tetë humbje.

Ndeshja e fundit e kësaj xhiro zhvillohet ndërmjet Sigal Prishtinës dhe Rahovecit. Prishtinasit kanë tetë fitore e katër humbje, kurse Vreshtarët janë në një pozitë më të pa lakmueshme me dy fitore e dhjetë humbje.

Kjo është xhiro e fundit para ndeshjeve të Superkupës së Kosovës, që organizohet nga 7 deri më 11 dhjetor në Prishtinë.

Prince Caffe Superliga – Java 13

E shtunë

17:00 Vëllaznimi - Ponte Prizreni        

19:00 Golden Eagle Ylli - Trepça

E diel

17:00 Peja - Bashkimi

19:00 Sigal Prishtina – Rahoveci

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat