Gjermania kampion i botës, Serbia në vaj e kokulur

Basketboll

Gjermania kampion i botës, Serbia në vaj e kokulur

Nga: K.G. Më: 10 shtator 2023 Në ora: 16:39
Pamje nga finalja

Gjermania është kampion i ri i botës në basketboll.

Gjermanët treguan zemër të madhe në finale, duke i shkaktuar humbje me rezultat 83:77 (23:26, 24:21, 22:10, 14:20) Serbisë. 

Në çerekun e tretë djelmoshat gjermanë shkëlqyen dhe kaluan në epërsi me 12 pikë (71:59).

Në minutën e 39-të rezultati u ngushtua në tre pikë (78:75) por gjermanët nuk lejuan përmbysjen! 

Finalja është zhvilluar në palestrën “Mall of Asia Arena” në Pasay të Filipines.

20 minutat e parë u mbyllen baras (49.49).

Gjermanët treguan lojë ashtu si iu ka hije në vazhdim të lojës, duke triumfuar me rezultat 83:77.

Schröder me 28 pikë e Franz Wagner e mbylli ndeshjen me 19 pikë, ishin më efikasit të Gjermania.

Gjermania ka fituar titullin e botës për herë të parë.

Gjermania në festë, Serbia në vaj e kokulur lëshon palestrën sportive.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat