Shqiptari nga Kosova krah për krah me Maradonën, me foto një faqe në ballinën kolor të gazetës së njohur spanjolle të vitit 1983

Futboll

Shqiptari nga Kosova krah për krah me Maradonën, me foto një faqe në ballinën kolor të gazetës së njohur spanjolle të vitit 1983

Nga: Kemajl Goca Më: 26 nëntor 2020 Në ora: 11:41
Petrit Fejzullahu

Me 10 prill të vitit 1983 iu kushtua një shkrim mbretit të futbollit botëror, Diego Armando Maradonës dhe shqiptarit të Kosovës, hendbollistit Petrit Fejzullahu! 

Shqiptari nga Kosova krah për krah me Maradonën, me foto një faqe në ballinën kolor të gazetës së njohur.

Komplet faqja e “Sport” ishte me foton e madhe të Maradonës dhe Fejzullahu, me titull në spanjisht : “Nga e verdha të Blaugrana”. 

Image

Ballina e gazetës spanjolle "Sport", 10 prill 1983

Maradona luante për Barcelonën (1982-1984) dhe Fejzullahu për klubin e hendbollit Barcelona (1982-1985).
Dy yje të sportit të asaj kohe, që për ta bënin be jo vetëm kataluania dhe Spanja! 

Fejzullahu është vëlla i Kaçusha Jasharit, ish kryetare e Komitetit Krahinor të Kosovës në vitet e 80-ta. 

“Diego, përgjithmonë”, ka shkruar Fejzullahu në gjuhën angleze në profilin e tij në facebook, duke e publikuar edhe gazetën spanjolle në foto me të madhin Maradona!

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat