​UEFA tregon se çfarë do të ndodh me gjyqtarët anësor kundrejt zhvillimeve teknologjike

Futboll

​UEFA tregon se çfarë do të ndodh me gjyqtarët anësor kundrejt zhvillimeve teknologjike

Më: 30 janar 2023 Në ora: 11:43
Foto ilustrim

Zhvillimi i teknologjisë VAR dhe përdorimi i saj gjithnjë e më i madh në ndeshjet e futbollit ka bërë që të vihet në dyshim roli i gjyqtarëve anësor në ndeshjet e sportit më të popullarizuar në botë.

Roli i tyre kryesisht lidhet me përcaktimin e pozitës jashtë loje, gjë të cilën tani po e përcakton VAR-i, por UEFA ka bërë të ditur se ata do të vazhdojnë të jenë pjesë e rëndësishme e ndeshjeve të futbollit edhe në të ardhmen.

Kursi i fundit i UEFA-s për gjyqtarët ndihmës evropianë, i mbajtur në Romë, ofroi mundësinë e përsosur për të theksuar vlerën e burrave dhe grave me flamur në vijat anësore si një burim mbështetjeje jetike jo vetëm për gjyqtarët kryesor, por edhe për gjyqtarët brenda dhomës së VAR-it që erdhi në vitet e fundit si një përmirësim i rëndësishëm i procesit të vendimmarrjes në terren.

Në diskutimet e këtij kursi, zyrtarët e lartë të arbitrave të UEFA-s dhe ndihmës gjyqtarët kryesorë të pranishëm ishin 100% dakord që gjyqtari ndihmës ka një rol të vendimtar në të ardhmen e lojës së futbollit, veçanërisht përmes përfshirjes së tyre në menaxhimin dhe kontrollin e lojës, duke ofruar sy shtesë për incidentet dhe situatat, ndarjen e presioneve dhe përmirësimin e performancës së përgjithshme të arbitrimit në një ndeshje, përcjellë KosovaPress.

Shefi i arbitrave të UEFA-s, Roberto Rosetti, iu përgjigj dyshimeve të shprehura në disa rrethe për rolin e ardhshëm të gjyqtarëve ndihmës, duke pasur parasysh zhvillimin e vazhdueshëm të sistemit VAR.

“Ne nuk kemi asnjë dyshim për rolin e gjyqtarëve ndihmës dhe do të vazhdojmë të promovojmë zhvillimin e tyre,” tha Rosetti. “Para së gjithash, ata janë ende jashtëzakonisht të rëndësishëm për të gjitha situatat jashtë loje gjatë ndeshjes dhe një burim vendimtar për sa i përket bashkëpunimit dhe mbështetjes për arbitrin.”, tha ai.

“Asistenti i arbitrit shpesh ka një këndvështrim të ndryshëm nga një gjyqtar në fushë”, shtoi Rosetti. “Ato ndonjëherë mund të jenë shumë të rëndësishme në situata kur, për shembull, arbitri është i rrethuar nga lojtarë dhe fokusohet në vendimin teknik që duhet marrë. Ndihmësi i arbitrit është "jashtë" këtyre situatave, ata kanë një perspektivë më të ftohtë dhe mund t'u japin mbështetje dhe këshilla gjyqtarëve se si të veprojnë dhe të reagojnë, çfarë të thonë dhe të mos thonë.", vijoi Rosetti.

Vetë asistentët e gjyqtarëve i dhanë UEFA-s reagime të rëndësishme për mënyrën se si ata e perceptojnë rolin e tyre, veçanërisht në dhënien e mbështetjes mendore gjyqtarëve në situata stresi – një grup pune foli për nevojën për të qenë "një koleg ... dhe një mik" në punën së bashku me një gjyqtar. .

Zyrtarët që drejtojnë linjën nënvizuan gjithashtu vlerën e tyre, ndër të tjera, në ndarjen e përgjegjësisë, të paturit e një vizioni shtesë të situatave që ndryshojnë lojën, të përforcojnë imazhin e ekipit të arbitrit përmes pranisë dhe veprimeve të tyre dhe të ofrojnë komunikim të qartë dhe të qetë me arbitrin. dhe – kur jeni në detyrë – ekipi VAR.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat