Vaji i ullirit, magjia që dërgon në zgjatjen e jetës - Bota Sot
Vaji i ullirit, magjia që dërgon në zgjatjen e jetës

Këshilla mjekësore

E hënë, 12 nëntor 2018

Vaji i ullirit, magjia që dërgon në zgjatjen e jetës

Më: 15 gusht 2018 Në ora: 23:50
Ilustrim

Konsumimi i një luge vaj ulliri në ditë ju ndihmon që të jetoni më gjatë sipas ekspertëve.

Vaji i ullirit, një elemet kyç i dietës mesdhetare për një shëndet të mirë, prej shumë kohësh rekomandohet si shumë i dobishëm për shëndetin.

Dhe mjekja Sarah Brewer dhe dietologia Juliette Kellow thonë se vaji i ullirit ju shton disa vite në jetën tuaj, raporton Daily Mail.

Ata thonë se përbërësi i zakonshëm i gatimit përmban antioksidantë të cilët mund të ndihmojnë për të parandaluar ose ngadalësuar rritjen e kancerit si edhe për të zvogëluar rrezikun e sulmeve të zemrës apo goditjeve në zemër,  disa prej vrasësve më të zakonshëm në botë.

Gjithashtu mund të mund të zvogëlojë efektet dëmtuese të kolesterolit, presionit të gjakut dhe sëmundjeve që lidhen me moshën, si edhe të përmirësojë funksionin njohës, thonë ekspertët.

Pretendimet e tyre i shtohen viteve të provave shkencore që sugjerojnë se vaji i ullirit mund të ndihmojë që njerëzit t’i shmangin sëmundjeve vdekjeprurëse.

Vaji i ullirit ka shumë kalori, kështu që duhet të përdoret me kufizim. Mjekët sugjerojnë një lugë gjelle në ditë. Gjithashtu përmban shumë vitaminë E që mban lëkurën dhe sytë të shëndetshëm si edhe forcon sistemin imunitar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test