Zana Avdiu: Çka do të bënit nëse mjeku ua komplimenton gruan kur ajo shkon në kontroll?

Lajme

Zana Avdiu: Çka do të bënit nëse mjeku ua komplimenton gruan kur ajo shkon në kontroll?

Më: 21 maj 2021 Në ora: 12:50
Zana Avdiu

Aktivistja e Shoqërisë Civile, Zana Avdiu ka folur për ngacmimet seksuale, pasi një deklaratë e saj u bë virale në rrjetet sociale.

“Vetëm t’i thuash gruas dukesh bukur, është ngacmim seksual. Ose ngacmim me shikim, ngulmi i syve nga majat e këmbëve te maja e flokut, është ngacmin seksual. Kalon te fjala dukesh bukur, hapi i tret është prekja e pastaj përdhu*nimi,” u shpreh Avdiu.

Ndërsa, sot përmes një njoftimi në Facebook, Avdiu tha se komplimentet ‘sa bukur po dokesh’, nëse nuk kanë qëllim ngacmimin seksual, pse këto ‘komplimente’ nuk ua jepni në sy të një burri, që është me të.

Madje ajo u drejtoi edhe një pyetje, burrave që ngacmojnë.

“Çka kishi me ba, nese mjeku ua komplimenton gruan kur ajo shkon ne kontrolle? Po profesori kur ajo shkon ne fakultet, apo avokati kur ajo kerkon ndihme, ose nga polici kur lajmeron ndonje rast, apo shefi i saj kur ajo shkon ne pune?”, thuhet në postimin e saj.

Postimi i plotë i Zana Avdiut:

Mire. Keto “komplimente”- sa bukur po dukesh psh, a ua jepni kolegeve, punetoreve, pacienteve, shoqeve, grave rruges, grave kudo ne pergjithesi, kur ato jane me burrat e tyne apo vellaun apo baben?

Jo, nuk ua jepni!

Meqe nuk kane qellim ngacmimin (shqetesimin) seksual, pse nuk ua jepni keto “komplimente” ne sy te nje burri, qe eshte me te?

Nuk ua jepni, sepse ato komente kane qellime seksuale. Dhe, jo vec qe nuk i komentoni, por ndodh qe punetores ose koleges, as nuk i flet ne rruge kur ajo eshte ne shoqerine e burrit, te dashurit, vellaut apo baben e saj.

Nje pyetje:

Cka kishi me ba, nese mjeku ua komplimenton gruan kur ajo shkon ne kontrolle? Po profesori kur ajo shkon ne fakultet, apo avokati kur ajo kerkon ndihme, ose nga polici kur lajmeron ndonje rast, apo shefi i saj kur ajo shkon ne pune?

Pra, jo. Nuk eshte kompliment, eshte shqetesim seksual! “Komplimentet” mbani per vete!

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat