Paranoja e Vuçiqit tmerron serbët: Nuk lejojmë dëbimin nga Kosova, Serbia po bën ushtrinë më të fortë që ka pasur ndonjëherë

Lajme

Paranoja e Vuçiqit tmerron serbët: Nuk lejojmë dëbimin nga Kosova, Serbia po bën ushtrinë më të fortë që ka pasur ndonjëherë

Nga: N.Sh Më: 16 qershor 2021 Në ora: 17:53
Aleksandër Vuçiq

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiq, tha se Serbia nuk ka nevojë për një konflikt tjetër me NATO-n, por gjithashtu shtoi se Serbia nuk mund të lejojë që disa armë të përdoren për të dëbuar popullatën serbe nga Kosova, raporton Tanjug, transmeton gazeta “Bota sot”.

"Është detyra jonë të reagojmë në mënyrë diplomatike, t'i zgjidhim gjërat në mënyrë paqësore, me shpresën se askush nuk do të mendojë kurrë të përpiqet të përdorë armë për të dëbuar popullatën serbe nga vatrat e saj shekullore", tha Vuçiq.

Kjo paranojë e Vuçiqit se kinse janë serbët në rrezik në Kosovë, po i tmerron ata. Kjo mund të shpije në një konflikt me shqiptarët, pasi që deklaratat e Vuçiqit janë një parapërgatitje për këtë. Ai po e përgatit popullin serb në Kosovë që të përballën me çfarëdo që iu del përpara që mos të largohen nga Kosova.

Mirëpo, kjo nuk do të ndodh asnjëherë pasi që asnjë serb në Kosovë nuk është i kërcënuar nga shqiptarët.

Sipas tij, duke marrë parasysh që trupat ruse u larguan nga Kosova, tani mund të flasim vetëm me NATO-n.

"Kjo është arsyeja pse unë shkova të bisedoj me Jens Stoltenberg, fola dhe iu luta që të respektonin gjithçka që ramë dakord në Bruksel në lidhje me largimin e formacioneve të armatosura në veri të Kosovës. Unë u luta që të mos formohej asnjë ushtri e vërtetë sepse ata nuk i kanë ato të drejta sipas Rezolutës 1244. Sigurisht që ata nuk janë të interesuar për këtë”, tha ai.

Siç thotë ai, ndërkohë, Serbia po bën një ushtri më të fortë se sa ka qenë ndonjëherë.

"Por, nëse më pyetni nëse kemi nevojë për një konflikt me NATO-n, jo rastësisht, kemi pasur një konflikt një herë dhe nuk dua të ndodhin gjëra të tilla”, thotë Vuçiq.

Ai shton se në të njëjtën kohë, ai është i gatshëm t'u tregojë shqiptarëve dhe bashkësisë ndërkombëtare se Serbia nuk do të lejojë rrezikimin e jetës dhe pasurisë së popullit tonë.

"Këtu nuk ka një filozofi të madhe dhe mendoj se forca jonë qëndron në atë lloj ekuilibri, sepse nuk mund të shohim fotografi që tregojnë serbë në traktorë që vijnë nga diku", thotë ai.

"Imagjinoni që Serbia të mbijetojë edhe një herë. Ajo nuk do të ishte më një shenjë në zemrat dhe shpirtrat tanë, do të ishte fundi i ekzistencës së kombit tonë dhe ne nuk mund t'ia lejojmë vetes këtë", thekson Vuçiq.

Ai thekson se për atë arsye, ai u tha përfaqësuesve të bashkësisë ndërkombëtare dhe shqiptarëve shumë herë se askush nuk duhet të luante me rrezikimin e paqes dhe stabilitetit.

"Dhe unë nuk mund të flas për të gjitha zgjidhjet e tjera këtu, ju e kuptoni këtë", tha Vuçiq.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat