Skandali/ Ish-kryeministri Berlusconi i dhuroi 67 mijë euro shqiptares

Lajme

Skandali/ Ish-kryeministri Berlusconi i dhuroi 67 mijë euro shqiptares

Më: 20 janar 2022 Në ora: 19:21
Silvio Berluskoni

Njësia e Inteligjencës Financiare në Itali ka hapur dosjen për operacione “anormale” për disa transferta të cilat sipas gazetës Domani kanë ardhur nga një llogari e Silvio Berluskonit në favor të, shtetases shqiptare me inicialet J.L banuese në Itali.

Zyra kundër pastrimit të parave në shtetin fqinj ka identifikuar nëntë transferta, nga shkurti 2020 deri në tetor të të njëjtit vit, në vlerën 67 mijë euro. Arsyeja ishte gjithmonë “hua” apo “dhurata”, shkruajnë mediat italiane.

Detektivët kundër pastrimit të parave, zbuluan se një pjesë e parave ishte përdorur nga gruaja për t'i paguar qiranë një magjistrati të Gjykatës së Kasacionit, Cosimo D’Arrigo. Një gjykatës i cili në vitin 2012 ishte anëtar i kolegjit i cili konfirmoi lirimin e ish-kryeministrit në një nga çështjet e gjyqit Mediatrade të vendosur nga Milan Grup.

Më 27 shkurt 2020 ka nisur transferta e parë bankare nga llogaria rrjedhëse, pagesat ishin të rregullta. Në të njëjtin muaj janë dërguar edhe transferta të tjera për persona të ndryshëm. Gruaja e pyetur nga gazetarët nuk ka shpjeguar arsyen e këtyre dhuratave. Informacioni i mbledhur sqaron se ajo është aksionerja e vetme e një kompanie: L3L-Co, aksionet e së cilës iu shitën nga partneri i saj disa muaj më parë. Një kompani e specializuar në Bed & Breakfast.

Në qershor 2020, gruaja urdhëroi një transfertë bankare prej 2,500 euro në favor të llogarisë rrjedhëse të një magjistrati, Cosimo D'Arrigo, i cili në vitin 2012 ishte një nga anëtarët e kolegjit që vlerësoi ankesën. me të cilin kishte kundërshtuar lirimin e vendimit të gjyqtarit në procedurën e dytë të quajtur “Mediatrade” për të drejtat televizive. Fedele Confalonieri dhe Pier Silvio Berlusconi u shpallën të pafajshëm përfundimisht në gjyq, shkruajnë mediat italiane.

Pagesa për gjyqtarin ishte motivuar nga Cataldo Calabretta, jurist, gazetar dhe aktualisht zv/menaxher i Lidhjes në Kalabri, i cili kishte vendosur të investonte në sektorin e qiradhënësve në kryeqytet, si “Depozitë qiraje për llogari të Blu Victory Srls”. Calabreta disa kohë më parë kishte vendosur të merrte me qira një apartament në via Germanico. Pronari ishte gjyqtari i Kasacionit D'Arrigo. Calabreta Toga mohon se nuk e dinte që gjyqtari ishte në kolegj.

Toga iu përgjigj gazetarëve se ai e njihte gruan dhe burrin e saj, por shpjegoi se komplotet që përfshijnë atë dhe ish të pandehurin e tij Berlusconi "janë thjesht rezultat i rastësisë". Kur Liga Veriore u largua nga skena sepse ai po luftonte me pagesat, D'Arrigo vendosi t'i jepte me qira apartamentin çiftit, i cili në fakt kishte rekomanduar një person që nuk kishte qenë në gjendje të respektonte angazhimet e tyre kontraktuale, shkruajnë mediat italiane.

Në histori ka edhe një detaj tjetër, kompania e grave bleu në tetor 2020 një dyqan të madh në Piazza Cavour prej 213 metrash katrorë, i paguar për 700 mijë euro falë një kredie të marrë nga Banca Mediolanum. Së fundi, në një listë, që aktualisht nuk është depozituar nga ekipi mbrojtës i Berlusconit në gjyqin e Ruby që po zhvillohet në Milno, do të ishte edhe emri i vajzës shqiptare. Një nga emrat e shumtë përfitues të bujarisë së ish-kryeministrit. E cila vitet e fundit do të kishte investuar rreth 40 milionë euro në bamirësi

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat