Ish-ushtari i UÇK-së: Shumica e dëshmorëve të rënë në Betejën e Llapashticës ishin agjërueshëm

Lajme

Ish-ushtari i UÇK-së: Shumica e dëshmorëve të rënë në Betejën e Llapashticës ishin agjërueshëm

Më: 16 prill 2022 Në ora: 08:20
Agim Gashi

Ramazani te shqiptarët ka qenë gjithmonë i një rëndësie të veçantë. Madje agjërimi nuk është lënë anash as në kohë lufte.

Ish-ushtari i UÇK-së Agim Gashi, që njëherësh ushtronte edhe detyrën e imamit në xhaminë e Llapashticës, ka rrëfyer në emisionin “Kandili” momente prekëse gjatë betejave në rajonin e Llapit.

Ai thotë se shumica e dëshmorëve të rënë në këtë betejë kanë qenë agjërueshëm, ndërsa thotë se iftar bënin me borë.

Edhe pse në cilësinë e imamit, Gashi thotë se ka kërkuar nga ushtarët që të prishnin agjërimin, një gjë të tillë nuk pranonin ta bënin.

Thotë se iftar e syfyr arrinin të hanin diku rreth orës 23:00, pavarësisht se iftari në atë kohë  ishte rrethores 16:00.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat