Shembën muret anësore të kalasë që u restauruan në vitin 2017

Lajme

Shembën muret anësore të kalasë që u restauruan në vitin 2017

Më: 23 maj 2022 Në ora: 08:22
Kalaja e Novobërdës

Muret anësore të kalasë së Novoberdës janë duke u shkatërruar.

Ndonëse në vitin 2015 e deri në vitin 2017 fillojë restaurimi i këtyre mureve, gjendja aktuale nuk është e mirë.

Për shkak të gjendje së kalasë, edhe vizitorëve nuk po ju lejohet të hyjnë brenda saj.

Media ka provuar të marrë një përgjigje nga Ministria e Kulturës rreth gjendjes së kësaj kalaje, por ata nuk kanë kthyer përgjigje.

Kalaja e Novobërdës konsiderohet pjesë e trashëgimisë kulturore të Kosovës.

Image

 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat