Vazhdon ndotja e ajrit në Maqedoni

Maqedonia

Vazhdon ndotja e ajrit në Maqedoni

Më: 25 shkurt 2021 Në ora: 19:59
Ilustrim

Qytetarët e Maqedonisë vazhdojnë të thithin ajër të ndotur.

Sipas stacioneve që bëjnë matjen e cilësisë së ajrit, qyteti i Kavadari ka ndodjten më të madhe të ajrti me 496 PM10, ndërsa menjëherë pas Kavadarit vjen Komuna e Manastirit me 318, Kumanova me 243.

Në stacion matës në Lisiçe të Shkupit ndotja e ajrit është 229 PM10, ndërsa në Komunën e Gostivarit është 216.

Autoritetet qendrore dhe lokale vazhdojnë të jenë të pafuqishëm ndaj ndotjes së ajrit që për shkak të pandemisë është në plan të dytë, edhe pse rrezikon shëndetin e qytetarëve.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat