Kuvend, nismë për një njësi zgjedhore

Maqedonia

Kuvend, nismë për një njësi zgjedhore

Më: 5 mars 2021 Në ora: 19:23
Kuvendi i Maqedonisë

Edhe një propozim tjetër për ndryshimin e modelit zgjedhor në një njësi zgjedhore.

Nisma vjen nga Lidhja Demorkatike, “E majta”, Partia Liberaldemorkate, Partia Popullore dhe deputeti Panço Minov.

Deputetët e partive më të vogla të përfaqësuara në Kuvend kërkojnë një njësi zgjedhore, të mbetet modeli proporcional, të mos ketë prag zgjedhor kurse llogaritja e deputetëve të bëhet sipas formulës së Dontit.

Ata thonë se kanë mbështetjen e mbi 20 deputetëve që nuk janë pjesë as e LSDM-së dhe as e VMRO-DPMNE-së.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat