​Zoran Zaev për herë të tretë kryetar i LSDM-së

Maqedonia

​Zoran Zaev për herë të tretë kryetar i LSDM-së

Më: 22 mars 2021 Në ora: 00:09
Zoran Zaev

Zoran Zaev u zgjodh sot për herë të tretë lider i partisë LSDM në Maqedoninë Veriore.

Në zgjedhjet e para të drejtpërdrejta të partisë, Zaev ishte i vetmi kandidat për kryetar dhe anëtarët e partisë mund të votonin "pro" ose "kundër".

Sipas të dhënave të Komisionit Qendror të Zgjedhjeve të LSDM-së, 90 për qind e 68.990 anëtarëve aktivë të partisë dolën në votime, të cilat zgjatën nga ora 8:00 deri në 19:00.

60.840 njerëz votuan për zgjedhjen e Zaevit, 888 "kundër" dhe 249 fletëvotime ishin të pavlefshme. Anëtarët e partisë në pushtet votuan në 237 vendvotime në të 80 komunat në Maqedoninë Veriore, në përputhje me protokollin e mbrojtjes antiCOVID-19.

Në fjalimin e tij pas njoftimit të rezultateve, Zaev tha se atij iu dha një pjesë e madhe për të udhëhequr partinë për herë të tretë dhe njoftoi se në katër vjetët e ardhshme LSDM do të jetë “lokomotiva” që e çon shoqërinë e vendit përpara.

"Unë ndiej një përgjegjësi dhe detyrim të madh për të justifikuar pritjet tuaja. Partitë e vërteta shtet-ndërtuese kanë një përgjegjësi dhe një detyrim për të promovuar demokracinë në radhët e tyre, por edhe në atdhe," tha Zaev.

Kryeministri i Maqedonisë Veriore, Zoran Zaev, ka drejtuar LSDM-në që nga viti 2013.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat