Gostivari dhe Dibra janë qytetet me më pak të vaksinuar

Maqedonia

Gostivari dhe Dibra janë qytetet me më pak të vaksinuar

Më: 7 shtator 2021 Në ora: 14:28
Foto ilustrim

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, deri më 4 shtator, me një dozë të vaksinës janë vaksinuar 44.6% e popullatës mbi 18 vjet.

Gjithsej 54% e qytetarëve mbi 40 vjet kanë pranuar të paktën një dozë të vaksinës, 29% e qytetarëve të moshës nga 18-39 kanë pranuar të paktën një dozë të vaksinës.

“Sipas të dhënave të fundit, më shumë vaksinim nga në Komunën e Negotinës 63.4%, Kavadari 62.3% dhe Ohri 61.4%, ndërsa më pak ka në Gostivar me 30.5% dhe Dibër me 31.7%”, njoftojnë nga MSH.

Në Gjevgjeli ka 59.8%, Berovë 56%, Resnjë 57.2%, Manastir 55.8%, Resnjë 57.2%, Pehçevë 53%, Krushevë 52.3%, Vallandova 53.3%, Shtip 51.9%, Probishtip 50.5%.

Në përqindjen nga 40-50% që janë vaksinuar me të paktën një vaksinë janë Demir Hisari, Velesi, Sveti Nikole, Koçani, Dellçeva, Kriva Pallanka, Struga, Prilepi, Makedonski Brod dhe Shkupi, ndërsa në përqindjen nga 30-40% janë Kërçova, Vinica, Kumanova, Kratova, Strumica, Tetova, Radovishi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat