Zaev: Do të përfundojë me sukses procesi me “fingerprint” terminalet

Maqedonia

Zaev: Do të përfundojë me sukses procesi me “fingerprint” terminalet

Më: 15 shtator 2021 Në ora: 16:22

Kryeministri Zoran Zaev beson se i gjithë procesi rreth terminaleve të “gjurmëve të gishtërinjve” që do të përdoren për zgjedhjet e ardhshme lokale do të përfundojë me sukses dhe në kohë.

Furnizimi publik, thotë, shkon sipas të gjitha procedurave ligjore, ndërsa procedura është transparente.

Zaev i inkurajon institucionet që të monitorojnë nga afër të gjithë procesin që të jetë i suksesshëm dhe i përfunduar në kohë, por në të njëjtën kohë apelon që të gjithë të përfshirë të jenë përgjegjës maksimal.

Qeveria i siguroi paratë dhe përmes institucioneve shtetërore mund të marrë detajet e prokurimit publik. Procedura zhvillohet nga një institucion i pavarur, i udhëhequr nga Kryetari i KSHZ-së nga VMRO-DPMNE në bashkëpunim me të gjithë anëtarët. Projekti drejtohet së bashku dhe ne të gjithë e ndjekim atë me përgjegjësi. Ajo që di nga hapat e prokurimit publik është se procesi është transparent. Gjatë procedurës ka disa korrigjime për shkak të pyetjeve të paraqitura nga të gjithë operatorët. Ato pranohen dhe menaxhohen. Procedura kaloi fazën e kontrollit administrativ përmes Byrosë së furnizime publike dhe u miratua, kaloi fazën e apelimit përmes Komisionit të Shkallës së Dytë dhe u refuzua, pra respekton të gjitha procedurat në përputhje me ligjet e prokurimit publik dhe atë që është më e nevojshme, plotësisht sipas kritereve të tenderit.procedura”, informon Zaev.

Sipas tij, nuk ka asnjë arsye për të dyshuar se procesi nuk do të zbatohet me sukses.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat