Zaev: Kemi përpara balotazhin, nuk kemi humbur

Maqedonia

Zaev: Kemi përpara balotazhin, nuk kemi humbur

Më: 18 tetor 2021 Në ora: 07:09
Zoran Zaev

Kryetari i Lidhjes Social Demokrate të Maqedonisë, Zoran Zaev, në daljen e parë pas përfundimit të raundit të parë të zgjedhjeve, tha se nuk është e vërtet se kanë humbur. Sipas tij ata shkojnë në balotazh në plot 36 komuna dhe në Qytetin e Shkupit.

Ndërsa në komunën e Qendrës, Karposhit, Shoto Orizarës dhe në shumë komuna të tjera udhëheqin bindshëm dhe mund të fitojnë që në raundin e parë. Ai potencoi se është i bindur se në rrethin e dytë çdo gjë do të ndryshojë në favor të tyre, sepse,  sipas tij, ata udhëheqin në të gjitha këto komuna që shkojnë në balotazh. Po ashtu ai tha se është i bindur se edhe në qytet e tjera të mëdha si Kumanova, ku LSDM ka fituar gjithmonë.

Më tej Zaev numëroi komunat në të cilat, siç u shpreh ai tashmë LSDM-ja ka dalë fituese qysh në rrethin e parë.

“LSDM, fiton në Strumicë,  Kriva Pallankë, Karposh, Qendër, Shuto Orizarë, Koçan, Dellçevë, Krushevë, Resnjë , Dojran, Vallandovë, Makedonska Kamenicl, Bogdancë, Berovë, Krivogashtan, Probishtip, Pehçevë Demir Kapi, Demir Hisar, Mavrovë Rostushë, Çashkë, Rosoman, Nagoriçani i Vjetës, Llozovë, Konçe, Haraçinë, Debarcë, Dollnen, Kumanovë she kuptohet në Shkup”, deklaroi Zaev.

Sipas tij, mbështetjen që kanë marrë në rrethin e parë është serioze dhe se para tyre është poashtu një luftë serioze.

“LSDM dhe koalicioni  do të hyjnë në balotazh në gjithsej 36 plus Qytetin e Shkupit, hyjmë në luft, për fitore definitive, në të gjitha komunat tjera të mbetura . Kokën lart, në fund LSDM-ja dhe koalicioni do të kenë kryetar në më shumë komuna në raport me VMRO-në dhe koalicionin e tyre”, tha kreu i LSDM-së.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat