MSH: 48.4% mbi 18 vjeç të vaksinuar me dozën e parë

Maqedonia

MSH: 48.4% mbi 18 vjeç të vaksinuar me dozën e parë

Më: 20 tetor 2021 Në ora: 23:19
Foto ilustrim

Vaksinimi në vend po zhvillohet pa probleme, ndërsa deri më 19 tetor janë vaksinuar 800.103 qytetarë, janë rivaksinuar 764.953 dhe dozën e tretë e kanë marrë 1,292 qytetarë, informon Ministria e Shëndetësisë.

Vetëm gjatë ditës së djeshme janë aplikuar gjithsej 2.379 doza të vaksinave, nga të cilat 700 si dozë e parë, 1.585 janë rivaksinuar, ndërsa 94 qytetarë kanë marrë dozën e tretë të vaksinës.

54% e qytetarëve mbi moshën 40 vjeç janë rivaksinuar, ndërsa 33 për qind e popullatës prej moshës 18 deri në 39 vjeç e kanë marrë të paktën një dozë të vaksinës. Sipas të dhënave të fundit, më së shumti, me mbi 60% të qytetarëve janë vaksinuar në Ohër, Kavadar, Negotinë,Gjevgjeli dhe Resnjë.

50 – 60% e qytetarëve janë vaksinuar në Manastir, Kërçovë, Veles, Berovë, Pehçevë, Prilep, Krushevë, Shkup, Vallandovë, Shtip, Probishtip. 40 – 50% në Sveti Nikollë, Koçanë Vinicë, Dellçevë, Kriva Pallankë, Strugë, Makedonski Brod dhe Tetovë.

30 – 40% apo më së paku të vaksinuar shënohen në Kumanovë, Kratovë, Dibër, Strumicë, Gostivar dhe Radovish.

Sipas numrit të përgjithsëm të vaksinave të aplikuara 38% e popullatës është e vaksinuar ndërsa 35% e popullatës kanë marrë dy doza të vaksinave.

Organet shëndetësore apelojnë që qytetarët të vaksinohen me qëllim që të arihet imunitet kolektiv dhe parandalohet shpërndarja e Sars Kov 2 duke theksuar se vaksinat janë të sigurta dhe efikase.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat