Mbaroi afati, katër kandidatë për kryetar të LSDM-së

Maqedonia

Mbaroi afati, katër kandidatë për kryetar të LSDM-së

Më: 3 dhjetor 2021 Në ora: 17:37
LSDM

Në ora 16:00 skadoi afati për paraqitjen e kandidaturave për kryetar të LSDM-së. LSDM brenda afatit ka pranuar katër kandidatura: Dimitar Kovaçevski, Frosina Remenski, Vllastimir Aleksovski dhe Jovan Despotovski, njoftojnë nga partia për “Fokus”.

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve nesër do të analizojë dhe verifikojë kandidaturat që plotësojnë kriteret e deklaruara.

Sipas Statutit, LSDM-ja zgjedh kryetarin e partisë në zgjedhje të drejtpërdrejta, të jashtëzakonshme brendapartiake. Me vendim të Këshillit Ekzekutiv të datës 26 nëntor 2021, zgjedhjet e jashtëzakonshme janë shpallur dhe do të mbahen më 12 dhjetor 2021 (e diel).

Procedura e aplikimit filloi më 27 nëntor 2021 dhe zgjati shtatë ditë. Të drejtë kandidimi kanë pasur të gjithë anëtarët e LSDM-së që plotësojnë kriteret në përputhje me Statutin e LSDM-së. Për kryetar të LSDM-së mund të kandidojë personi i cili ka së paku pesë vjet anëtarësim në parti dhe i cili është zgjedhur nga Kongresi të paktën një herë anëtar i njërës prej organeve të partisë.

Zgjedhjet lokale do të zhvillohen nga 80 komisione komunale zgjedhore dhe borde të vendvotimeve.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat