​Kovaçevski konfirmon emrat e qeverisë së re së Maqedonisë Veriore

Maqedonia

​Kovaçevski konfirmon emrat e qeverisë së re së Maqedonisë Veriore

Më: 10 janar 2022 Në ora: 23:21
Dimitar Kovaçevski

Kryetari i LSDM-së dhe mandatari për formimin e qeverisë së re, Dimitar Kovaçevski, pas mbledhjes së Kryesisë së LSDM-së, ka konfirmuar emrat e funksionarëve të ri të kësaj partie që do të jenë pjesë e qeverisë së re.

Zëvendëskryeministër për Luftë kundër Korrupsionit – Sllavica Gërkovska

Zëvendëskryeministër për Çështje Ekonomike – Fatmir Bytyqi

Zëvendëskryeministër për Çështje Evropiane – Bojan Mariçiq

Ministër i Punëve të Brendshme – Oliver Spasovski

Ministër i Transportit dhe Lidhjeve – Blagoja Boçvarski 

Ministër për Punë dhe Politikë Sociale – Jovana Trençevska

Ministër i Mbrojtjes – Sllavjanka Petrovska

Ministër i Drejtësisë – Nikolla Tupançevski

Ministër i Kulturës – Bisera Kostadinovska Stojçevska

Ministër i Bujqësisë – Lupço Nikollovski

Nesër kryetari i LSDM-së, Dimitar Kovaçevski, do ta propozojë në Kuvend kabinetin e ri dhe programin qeveritar. 

Ndërsa seanca parlamentare për formatin qeveritar dhe programin e saj pritet të mbahet më datën 15-16 janar kur edhe në ditën e dytë duhet votuar kabineti i ri. Më 17 janar, Qeveria e udhëhequr nga Kovaçevski si kryeministër do të nisë zyrtarisht punën.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat