​Kovaçevski: Qeveria ka legjitimitet, prej nesër filloj punën

Maqedonia

​Kovaçevski: Qeveria ka legjitimitet, prej nesër filloj punën

Më: 16 janar 2022 Në ora: 23:38
Dimitar Kovaçevski

Mandatari Dimitar Kovaçevski mbajti fjalimin e fundit ku kërkoi mbështetjen e deputetëve për Qeverinë e re, shkruan Alsat

“Qeveria ka legjitimitet të pakontestueshëm sidomos me zgjerimin e deputetëve shumica është e sigurt. Zgjedhe do të ketë por në vitin 2024. Prej nesër filloj me punë.

Do të kem takim me ambasadoren gjermane. të martën do të takohem me kryeministrin bullgar Petkov nga i cili do të kërkoj mbështetje për popullin e Maqedonisë dhe zgjidhje. Të lëmë ndarjet partiake dhe etnike të bashkohemi në interes së qytetarëve”, tha mandatari Kovaçevski.

Ndryshe, sonte pritet të votohet qeveria e re e Maqedonisë Veriore, pasi Zoran Zaev dha në tetor të vitit të kaluar dorëheqje, pas humbjes në zgjedhjet lokale.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat