OBRM: Të vazhdohet për dy javë pushimi dimëror për nxënësit

Maqedonia

OBRM: Të vazhdohet për dy javë pushimi dimëror për nxënësit

Më: 17 janar 2022 Në ora: 18:05
Foto ilustrim

OBRM-PDUKM kërkon vazhdimin e pushimeve dimërore për 2 javë. Ata besojnë se kjo është më e mira për fëmijët dhe se numri i të infektuarve do të ulet.

Nga atje deklarojnë se Qeveria në ditën e parë të punës pritet të mendojë ndër të tjera edhe për arsimin.

“Numri i të sëmurëve me coronavirus nuk është në rënie, dhe në mesin e të infektuarve ka shumë fëmijë, pra nxënësit. Për të mbrojtur sistemin shëndetësor nga mbingarkesa dhe rrjedha e pandërprerë, e vazhdueshme e procesit arsimor me prezencë maksimale si të nxënësve ashtu edhe të mësuesve nëpër shkolla, i propozojmë Qeverisë së re zgjatjen e pushimit dimëror për dy javë.

Deri atëherë presim që numri i pacientëve të zvogëlohet dhe nxënësit dhe prindërit të mos ngarkohen mendërisht për t’iu përkushtuar dijes”, thonë nga OBRM-PDUKM.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat