Maqedonia e Veriut në rrezik serioz nga Omicroni

Maqedonia

Maqedonia e Veriut në rrezik serioz nga Omicroni

Më: 20 janar 2022 Në ora: 07:59
Foto-ilustrim

Që nga fillimi i pandemisë, Maqedonia e Veriut dje regjistroi numër rekord me raste të reja me COVID-19 me 2.269 raste. Por edhe numrat e sotëm janë alarmant, ndërsa sipas infroamcioneve epidemologjike vendi është në pikun e sëmundjes.

Përderisa rriten rastet e reja, rritet edhe numri i riinfektimeve, ndërsa në raportin e fundit javor nga 10 deri 16 janar ka pasur gjithsej 1.247 riinfektime që është për 33% më shumë se java e kaluar.

“Mosha më e prekur është nga mosha 30-39. Rritje të numrit ka te të gjitha moshat, posaçërisht te personat mbi 60 vjet me rritje prej 99.6% në krahasim me javën e kaluar”, thonë nga ISHP.

Derisa rriten rastet, Gjermania sërish ktheu Maqedoninë e Veriut në listën e vendeve me rrezik, por masa vendosën edhe Finlanda dhe Honk Kongu.

Edhe pse disa nga mjekët e vendit ishin optimist se pandemia do të duhet të përfundojë sivjet, kjo pandemi nuk është as afër fundit.

Ndryshem derri tani në Maqedoni me COVID-19 janë diagnostifikuar gjithsej 249.704 raste, ndërsa prej tyre 223.053 janë shëruar dhe 8.153 persona kanë humbur jetën. Numri i rasteve aktive është 18.498.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat