25 raste të reja me koronavirus në Kumanovë

Maqedonia

25 raste të reja me koronavirus në Kumanovë

Më: 26 shkurt 2022 Në ora: 19:30
Foto ilustrim

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë kryer 3146 testime, si dhe janë regjistruar 473 raste të reja me Covid-19.

Sipas qyteteve: Shkup – 255, Manastir – 31, Kumanovë – 25, Prilep – 23, Kavadar dhe Veles – 17 secili, Tetovë – 14, Kërçovë – 13, Ohër dhe Shtip – 12 secili, Strumicë dhe Gjevgjeli – 10 secila, Gostivar dhe Struga – 5, Radovishi, Demir Hisar dhe Demir Kapi – 3, Resnja, Kriva Pallanka, Dellçeva, Vallandova, Probishtipi, Bogdanci dhe Krusheva – 2, Dibra – 1.

Nga numri total i pozitivëve (473), janë regjistruar 74 riinfeksione.

775 të shëruar janë regjistruar nga: Shkupi 454, Kumanova 55, Manastiri 54, Strumicë 26, Tetova 25, Prilepi 20, Kërçova 17, Ohri 15, Kavadari dhe Velesi 14, Gostivari 9, Koçani dhe Resnja – nga 8, Shtipi – 7, Kriva Pallanka – 6, Struga, Negotino dhe Radovishi – nga 5, Gjevgjelia, Bogdanci dhe Kratovë – nga 4, Dellçeva – 3, Berova, Vallandova, Vinica, Krusheva dhe Pehçeva – 2. , Probishtip, Makedonski Brod dhe Demir Kapi – nga 1.

Gjatë 24 orëve të fundit janë regjistruar 6 persona të vdekur: një i vdekur nga Prilepi (89 g), Koçani (85 g), Shtipi (80 g), Ohri (71 g), Velesi (85 g) dhe Kërçova (71 g). Të gjithë personat e raportuar vdiqën në spital.

Sipas regjistrit të personave të vdekur me diagnozë covid-19 nga Moj Termin, janë raportuar gjithashtu 7 persona të vdekur nga: Shkupi (2), Manastiri (2), Kriva Pallanka (1), Shtipi (1) dhe Gjevgjelia (1). Të ndjerit janë të moshës 58 vjeçare. deri në 84 Ata vdiqën në periudhën prej datës 10.02. deri më 23.02.2022. Nga të vdekurit, 2 vdiqën në spital dhe 5 në shtëpi.

Nga numri i përgjithshëm i personave të vdekur (13), në 11 persona janë regjistruar sëmundje shoqëruese.

Janë kryer 3146 analiza përmes: ISHP-280, QSHP Shkup-70, QSHP Manastir-109, QSHP Prilep-43, QSHP Tetovë-3, QSHP Kumanovë-79, Klinika për Sëmundje Infektive dhe Gjendje Febrile-0, Mjekësi Ligjore-1, spitali laboratorik Kozle-0, UK Pulmologjia me alergologji-0, CGH 8-0 shtator, Instituti i Mikrobiologjisë-127, Zan Mitrev (Philip II) -45, Avicenna-104, Biotek-133, Sistina-62, laboratori Laor – 152 , Sinlab-20, Remedika-13, Fertility-28, Geneva – 16, Nikob Lab – 281, VFV Medical – 57, Eli Medica – 35, Royal Medica-24, Spectra-MM-12, Rapid Lab-14, Zan Mitrev Strumica-10, Nova Lab Diagnostics-8, Ramus-9, PHI dhe PHI (test i shpejtë) – gjithsej 1.411.

Deri më tani në vend janë kryer gjithsej 1.886.706 testime të KOVID-19.
Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar kojotë në vendin tonë që nga fillimi i epidemisë është 296.703, numri i të shëruarve është 283.411, numri i të vdekurve është 8.994, ndërsa numri i rasteve aktive është 4.298.

Sipas analizave epidemiologjike aktualisht, shpërndarja sipas qyteteve është si më poshtë:
Shkup 137649, Aktiv 2304
Kumanovë 16154, Aktiv 165
Manastir 14240, Aktiv 243.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat