Milloshoski: Kovaçevski, Osmani dhe Mariçiq të japin dorëheqje

Maqedonia

Milloshoski: Kovaçevski, Osmani dhe Mariçiq të japin dorëheqje

Më: 26 qershor 2022 Në ora: 15:14
Milloshoski

Në tribunën e sotme me titull “A do të ketë përgjegjësi të qeverisë për shkeljen e përhershme të interesave kombëtare?” Qeveria nuk dëshiron të diskutojë për fatin e Maqedonisë në Kuvend, e cila nuk është konsultuar nga asnjë nga kryesitë e Drejtorisë për të Drejtën Ndërkombëtare në Ministrinë e Punëve të Jashtme, dhe përgjegjësinë e plotë për këtë dështim diplomatik e kanë trojka, Kovaçevski, Bujar Osmani dhe Bojan Mariçiq, ndërsa kërkuan dorëheqjen e tyre.

“Së pari do të paraqes një informacion të ri sot, ekzekutivi jo vetëm që negocioi këtë formë të propozimit francez për kornizën negociuese dhe protokollin dypalësh maqedono-bullgar, por edhe në ato bisedime e përjashtoi Parlamentin si më legjitimin në vend ku duhet të ketë diskutime kur bëhet fjalë për çështje që shkojnë përtej mandatit të një politikani, një qeverie apo një akti legjislacioni.

Ata donin të fshiheshin nga deputetët sepse është e qartë se këto negociata janë zhvilluar në një rreth të ngushtë dhe me gjasë treshja ka qenë Kovaçevski, Bujar Osmani, Bojan Mariçiq. Por edhe në ato bisedime ku dominonte pushteti ekzekutiv, ministri Osmani para dy-tri ditësh tha se janë konsultuar ekspertë diplomatikë të MPJ-së, por e shohim se përmes një deklarate nga Sindikata e MPJ-së, për herë të parë në 30 vite diplomatë profesionistë në Ministrinë e Punëve të Jashtme distancohen nga ministri i tij.

Ata theksojnë se nuk është konsultuar asnjë diplomat profesionist për këto dokumente kyçe që duhet të përcaktojnë momentin vendimtar për udhërrëfyesin e lëvizjes së Maqedonisë drejt BE-së apo nëse ajo nuk do të ndodhë fare”, tha Milloshoski.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat