Dimovski: Tani na duhen 2.806 denarë

Maqedonia

Dimovski: Tani na duhen 2.806 denarë

Më: 28 qershor 2022 Në ora: 14:02
Darko Dimovski

Lidhja e Sindikatave të Maqedonisë (LSM) sot doli para Ministrisë së Punës dhe Politikës Sociale për të shprehur pakënaqësinë me ndryshimet ligjore që parashikojnë që e diela të jetë ditë pune në vendet turistike dhe përkujtoi kërkesën për rritje lineare të pagave për publikun. punëtorët e sektorit për 2.806 denarë.

“Sot i drejtohemi Ministres që t’i marrë punët në dorën e saj, kemi nevojë për familje, kemi nevojë për pushim, ndërsa edhe ne punëtorët jemi prej mishi e gjaku dhe duam ta gëzojmë edhe atë të drejtë.

Kjo dëshmon se 2.806 denarë për momentin Angazhimit të shtuar të parashikuar me këtë ligj për tregti, tani janë të nevojshme menjëherë, andaj ministër ju drejtohemi nesër në Qeveri për të mbështetur propozimin për rritje lineare për të gjithë punëtorët dhe kthimin e të drejtës së humbur të rekursit në sektorin publik”, tha kryetari i LSM-së Darko Dimovski në protestën e sotme.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat