Zaev: Gjuha dhe identiteti maqedonas janë siguruar

Maqedonia

Zaev: Gjuha dhe identiteti maqedonas janë siguruar

Më: 4 korrik 2022 Në ora: 00:40
Zoran Zaev

Ish kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev është deklaruar në lidhje me propozimin e modifikuar francez për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë.

Zaev thotë se me propozimin në fjalë është ruajtur gjuha dhe identiteti maqedonas.

Çështja më e rëndësishme, GJUHA MAQEDONASE DHE IDENTITETI MAQEDONAS JANË TË SIGURUAR DHE GARANTUAR NË KORNIZËN E NEGOCIATEVE DHE ME KËTË NJIHEN DHE PRANOHET NGA BE-ja. Kjo është e para dhe absolutisht më e rëndësishmja. Protokolli që do të nënshkruanin Qeveria e Maqedonisë dhe Qeveria bullgare shpjegon rrugën për tejkalimin e çështjeve të hapura që janë të zgjidhshme.

Ndërtimi i marrëdhënieve të mira dhe miqësore me fqinjët është thelbësor për paqen, stabilitetin dhe prosperitetin e një rajoni siç është Ballkani Perëndimor. Prandaj, ne nga pala maqedonase dhe kolegët tanë nga pala bullgare duhet të punojmë së bashku për të mbyllur çështjet e hapura. Në të njëjtën kohë, është shumë e rëndësishme që në bisedime të ruhet plotësisht dinjiteti kombëtar i të dyja palëve.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat