Vala e të nxehtit, Qeveria e Maqedonisë del me rekomandime

Maqedonia

Vala e të nxehtit, Qeveria e Maqedonisë del me rekomandime

Më: 17 gusht 2022 Në ora: 20:30
Foto ilustrim

Qeveria e Republikës së Maqedonisë së Veriut, sot mbajti seancën e 70-të në të cilën u miratuan rekomandimet për zvogëlimin e rreziqeve nga temperaturat e larta, në kohëzgjatje prej dy ditësh (e enjte dhe e premte. ).

Nga Qeveria njoftojnë se me sugjerimin e ministrit të Shëndetësisë, sipas të dhënave nga Administrata për Çështje Hidrometeorologjike në dy ditët e ardhshme, territori i gjithë vendit do të përfshihet nga temperaturat e larta – faza portokalli, Qeveria ka dhënë rekomandimet e mëposhtme:

1. Përjashtim nga detyrimet e punës për grupet e rrezikuara të popullsisë, si shtatzënat dhe personat mbi 60 vjeç.

2. Në ambientet e kujdesit për fëmijët, (kopshtet) nuk duhet të praktikohet aktiviteti fizik dhe fëmijët nuk duhet të nxirren jashtë nga ora 11:00 deri në orën 17:00.

3. Njësitë e vetëqeverisjes lokale, Kryqi i Kuq dhe Qendrat për Çështje Sociale në rajonet e prekura nga vala e të nxehtit, të ofrojnë ndihmë për personat e vetmuar, të moshuar, të pafuqishëm dhe të pastrehët.

4. Duke qenë se disa procese të rrezikshme të prodhimit dhe teknologjisë mund të paraqesin rrezik shtesë për shëndetin e punëtorëve të ekspozuar, punëdhënësve u kujtohet detyrimi për të respektuar rregullat ligjore në këtë fushë.

5. Për të mbrojtur punëtorët nga ekspozimi i drejtpërdrejtë në diell, është e nevojshme organizimi i orarit të punës duke shmangur qëndrimin në natyrë nga ora 11:00 deri në orën 17:00.

Sipas këtyre rekomandimeve, Qeveria e Maqedonisë nxori përfundimet:

Autoritetet shtetërore dhe ndërmarrjet dhe institucionet publike të respektojnë rekomandimet,
I rekomandohet sektorit privat organizimin e orarit të punës në mënyrë që punëtorët të mbrohen nga ekspozimi i drejtpërdrejtë në diell dhe të shmangin qëndrimin jashtë në periudhën nga ora 11:00 deri në orën 17:00.
Kjo masë duhet të zgjasë dy ditë, deri në marrjen e vendimit të mëtejshëm.
Orari i punës në kopshte duhet të organizohet në periudhën nga ora 7:00 deri në orën 17:00, ndërsa aktivitetet fizike nuk duhet të praktikohen dhe fëmijët të mos dalin jashtë pas orës 11:00.
Të gjitha personat juridikë që kryejnë veprimtari në natyrë duhet të ndërpresin veprimtarinë e tyre në periudhën nga ora 11:00 deri në ora 17:00. Kjo vlen veçanërisht për punëtorët e ndërtimit.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat