Bytyqi: BEG duhet të shpërndajë energji termike

Maqedonia

Bytyqi: BEG duhet të shpërndajë energji termike

Më: 24 shtator 2022 Në ora: 15:40
Fatmir Bytyqi

Derisa të zgjidhet operatori i ri ekonomik, BEG duhet të shpërndajë energji termike tek qytetarët, tha sot zv. kryeministri për Çështje Ekonomike Fatmir Bytyqi, duke iu përgjigjur pyetjeve të gazetarëve lidhur me fillimin e sezonit të ngrohjes në kryeqytet.

Sipas ligjit, siç tregohet, BEG duhet të ketë edhe rezerva gazi dhe lëndë të tjera të para për të siguruar energji termike.

Në lidhje me termocentralet e Lindjes dhe Perëndimit, të cilat janë në pronësi të “Adora Engineering”, sipas të cilave dhënia me qira si opsion pa një qëllim të qartë për blerjen dhe shitjen e termocentraleve nuk është e pranueshme, zv. kryeministri doli me qëndrim se proceset duhet të jenë në përputhje me ligjin dhe se blerja është mjet legjitim.

“Këmbëngulja e njërës palë për ndryshimin e pronësisë është legjitime, por do të përmbyllet sipas ligjeve. Blerja është një mjet legjitim nëpërmjet të cilit do të përdoren termocentralet lindore dhe perëndimore dhe do të jepet energji termike dhe ndërkohë ka një periudhë të mjaftueshme kohore për të respektuar të gjitha procedurat ligjore dhe, nëse është e nevojshme, për të përfunduar blerjen e pronësisë”, tha Bytyqi.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat