Betohet ambasadorja e re amerikane për Maqedoninë e Veriut

Maqedonia

Betohet ambasadorja e re amerikane për Maqedoninë e Veriut

Më: 27 shtator 2022 Në ora: 15:51
Angela Aggeler

Në një ceremoni në Departamentin e Shtetit të SHBA-së, Angela Aggeler u betua si ambasadorja e re e SHBA-së në Republikën e Maqedonisë së Veriut.

Ambasadorja Aggeler është anëtare karriere e Shërbimit të Jashtëm të Lartë, ndërsa së fundmi ka shërbyer si zv.Shefe e Misionit të SHBA-së në Pakistan.

Ajo gjithashtu shërbeu si e Ngarkuar me Punë të Përkohshme. Ajo ka shërbyer më parë si Këshilltare Ministre për Çështjet Publike në Ambasadën e SHBA-së në Paris, Francë, si pjesë e një karriere që përfshinte gjithashtu detyra në Shkup, Nju Delhi, Hanoi dhe Uashington, D.C.

Ajo është marrëse e Çmimit të Ndihmës Sekretarit për Përsosmëri dhe Çmimit “Mildred Sinclaire” për gjuhë.

Ambasadorja Aggeler flet maqedonisht, frëngjisht dhe pak hindu.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat